Erişilebilirlik

Suriye Türkiye’yi BM’ye Şikayet Etti


Suriye devlet medyasının haberine göre Şam rejimi Türkiye’yi Birleşmiş Milletler’e şikayet etti ve “işgal kuvvetleri” olarak adlandırdığı Türk güçlerinin topraklarından çekilmesi için Ankara’ya baskı yapmasını istedi.

Devlet haber ajansı SANA, Türkiye’nin Suriye güçlerine ve müttefiklerine ülkenin kuzeyinde top ateşi açtığını, ölüler ve yaralılar olduğunu belirtti.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki operasyonuna Ağustos ayında başlamıştı.

SANA, haberinde, “Suriye Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi’ne, Türkiye’yi ‘işgal güçlerini’ Suriye topraklarından çıkarması ve saldırılarını durdurması için baskı yapmaya çağırdı” yazdı.

Suriye yönetimi, Türkiye’yi onbinlerce masum sivili öldürmekle ve Suriye’nin altyapısını yok etmekle suçladı.

Suriye Demokratik Güçleri: “Yeterli gücümüz var”

Amerika destekli Suriyeli Kürtler, Rakka’yı almak için yeterli güçleri olduğunu iddia etti.

Suriye Demokratik Güçleri Sözcüsü Cihan Şeyh Ahmed sayılarının arttığını, IŞİD’den kurtarılan bölgelerdekilerin de kendilerine katıldığını kaydetti.

Cihan Şeyh Ahmed, Suriye Demokratik Güçleri’nin Rakka’ya Kasım’dan bu yana saldırı durumunda olduğunu ve IŞİD tarafından kullanılan ana yolları kapattığını kaydetti.

Ahmed, Amerika liderliğindeki koalisyonun da Rakka savaşında sayısının arttığını belirtti. Amerika bu hafta başında Suriye’nin kuzeyine 400 ek asker göndermişti.

TSK: “71 Suriyeli Kürt militan etkisiz hale getirildi”

Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada Türk ordusunun ve desteklediği muhaliflerin 71 Suriyeli Kürt militanı “etkisiz” hale getirdiği belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Ağustos ayından bu yana Suriye’de sürdürdüğü operasyonda 2.647 IŞİD militanı ve 425 Suriyeli Kürt militanı öldürdü.

Açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde 2 bin kilometrekarelik alanın Türkiye’nin desteklediği güçlerin elinde kaydedildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG