Erişilebilirlik

Suriye Sınırında Savunma mı Saldırı Hazırlığı mı?


Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon tartışmasında, Genelkurmay Başkanlığı’ndan savaş hazırlığı iddialarına kısa ama tepkili yanıt geldi. TSK açıklamasındada, “Son günlerde basın yayın organlarında ‘askeri kaynaklara’ atıf yapılarak bazı haber-yorumlara yer verilmektedir. Bu tür haber–yorumların kişisel görüş ve değerlendirmeleri yansıttığı düşünülmektedir” denildi

Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon tartışmasında, Genelkurmay Başkanlığı’ndan savaş hazırlığı iddialarına kısa ama tepkili yanıt geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “Son günlerde basın yayın organlarında ‘askeri kaynaklara’ atıf yapılarak bazı haber-yorumlara yer verilmektedir. Bu tür haber–yorumların kişisel görüş ve değerlendirmeleri yansıttığı düşünülmektedir” denildi.

29 Haziran’da yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Suriye’ye sınır ötesi askeri operasyon kararı verileceği yönündeki beklentiyle medyada sınırda askeri yığınak yapıldığı yönünde bilgiler paylaşıldı. Askeri kaynaklar ifadesine atıfla olası askeri operasyon planları ve asker sevkiyatı bilgileri yazıldı. Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın sınır bölgesine ziyareti de askeri hazırlık kapsamında değerlendirildi.

Türkiye’deki askeri hareketlilik iddiaları kapsamında, Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı kaynaklı olduğu gözlemlenen ve AKP hükümetine yakın medya kuruluşlarından Sabah gazetesinde yayımlanan haberler dikkat çekti. Sabah gazetesinde yer alan haberlere göre, 30 Haziran’da 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan çıkış yapan 32 tank, zırhlı personel taşıyıcılar ve askeri personeli taşıyan otobüsler, güvenlik önlemi altında Kilis’in Elbeyli ilçesine hareket etti. 2 Temmuz’da ise, 2. Ordu Komutanlığı’na bağlı illerden Suriye sınırına tank ve askeri personel sevkiyatının sürdüğü iddia edildi. Tank taburunun, Obüs toplarıyla sınırda konuşlandırıldığı yazıldı. 3 Temmuz’da Kilis bölgesine, Tunceli 4. Komando Tugay Komutanlığı'ndan tabur sevkiyatı gerçekleştiği de gelen bilgiler arasındaydı. 4 Temmuz’da Ankara’daki Topçu ve Füze Okulu’ndan çok sayıda mühimmatın, Kilis'in Elbeyli ilçesine bağlı Çobanbey köyü sınır hattı ve Öncüpınar Hudut Bölük Komutanlığı’na getirildiği bildirildi.

Askeri sevkiyat bilgileri dışında 877 kilometrelik Suriye sınır bölgesinde 54 bin asker bulunduğu bilgisi ise doğrulanıyor.

Son olarak sınırdaki komutanlar ile bu hafta Ankara’da Genelkurmay Karargahı’nda toplantı yapılacağı iddiası basına yansıdı. Ancak Genelkurmay Başkanlığı’ndan mevcut tabloda sahadaki tüm komuta kademesi ile görüşmeler yapıldığı ve irtibat bulunduğu bilgisi basına iletildi. Bu noktada, sınırdaki komuta kademesiyle her an iletişim kurulduğu vurgusu göze çarptı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan ayrıca bugün Suriye sınırında savaşa gidildiği yönündeki haber ve yorumlara yanıt niteliğinde kısa bir açıklama geldi. Açıklamada, “Son günlerde basın yayın organlarında askeri kaynaklara atıf yapılarak bazı haber-yorumlara yer verilmektedir. Bu tür haber–yorumların kişisel görüş ve değerlendirmeleri yansıttığı düşünülmektedir. Devletimizin yetkili kişi ve makamlarının resmi açıklamalarına itibar edilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir,” denildi.

Ankara’da Genelkurmay’ın açıklamasıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sorunlu olarak görülen sınır bölgesinde ‘olağan hazırlık’ yaklaşımı sergilediği yorumu yapıldı. Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın daha önce de sınırdaki askeri ziyaret ettiği bilgisi de basına iletildi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan bugün ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı hudut birlikleri tarafından sınırda yürütülen askeri kontrole ilişkin açıklama da yapıldı. Açıklamaya göre, dün yasa dışı yollardan Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 336 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalışan 27 şahıs olmak üzere toplam 363 şahıs yakalandı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın basındaki savaş hazırlığı iddialarına karşı takındığı tutum ne olursa olsun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sınır ötesine müdahale olabileceği yönündeki açıklamaları çerçevesinde askeri hareketlilik tartışmaları ise sürecek gibi görünüyor.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG