Erişilebilirlik

Suriye Sınırına Asker Sevkiyatı


DHA haber ajansına göre Türkiye Suriye sınırına takviye asker gönderiyor. Ajansa göre Pazar günü aralarında arazi tipi kamyonetler ve silahların bulunduğu malzemeler bölgeye ulaştırıldı.

DHA’ya göre aralarında tanklar, toplar, makineli tüfekler ve komandoları taşıyan otobüsler bulunan Türk askeri konvoyu Hatay’ın Kilis ilçesine doğru yola çıktı.

DHA, askeri malzeme ve personelin bir kısmının sınır boyunca kurulan askeri görev noktalarına götürüldüğünü bazılarınınsa sınırı geçerek Elbeyli üzerinden Suriye’ye gideceğini bildirdi.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde Fırat Nehri’nin doğusuna YPG militanlarına yönelik yapılması planlanan askeri operasyonu erteleme kararı almıştı. Kararda ABD’nin askerlerini Suriye’den çekeceğini açıklaması etkili olmuştu.

Suriye Sınırına Asker Sevkiyatı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

Elbeyli Suriye’nin Ankara ve Washington arasında anlaşmaya varılan Menbiç kasabasının 45 kilometre kuzey batısında yer alıyor.

Haziran ayında yapılan anlaşma YPG milislerinin Menbiç’ten çıkmasını öngörüyordu ancak Türkiye yol haritasında gecikme yaşandığını kaydediyor.

TRT World televizyonu da konvoyun bir kısmının Gaziantep’in güney doğusundaki Karakamış üzerinden Suriye’ye girdiği görüntüleri ekrana taşıdı. Burası da Suriye’nin Menbiç kasabasının 35 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

TRT World konvoyun Türkiye’nin Suriye’nin Türkiye’deki müttefiki olan muhalif çatı grup Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından karşılandığını ve Menbiç’teki mevzilere doğru yol alacağını bildirdi.

Türkiye Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e ve YPG’ye karşı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı sınır ötesi operasyonlarını düzenledi. Operasyonlar Fırat’ın batısına odaklandı. Türkiye ABD askerleriyle karşı karşıya gelmemek için Fırat’ın doğusunda operasyon düzenlemedi.

Operasyonlarda Türkiye ve ÖSO’nun kontrolünde çatışmasızlık bölgeleri oluşturuldu.

Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada ABD askerleri Suriye’den çekilirken Türkiye’nin IŞİD’le mücadeleyi devralacağını kaydetmiş ve operasyonların YPG’yi de hedef alacağını bildirmişti.

Ankara YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak değerlendiriyor.

XS
SM
MD
LG