Erişilebilirlik

Suriye Savaş Uçağı Düşürüldü


Suriyeli isyancılar Türk sınırındaki İdlip kenti yakınlarında bir askeri uçağı düşürdüklerini bildirdi.

İsyancılar tarafından yayınlanan bir videoda isabet almış bir Mig savaş jeti düştükten sonra dumanlar içinde görülüyor.

Suriyeli isyancılar uçaklar ve helikopterlere karşı kendilerini savunmak için yerden havaya atılan füzelere ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

Muhalif eylemciler, Suriye ordusunun düzenlediği son saldırılarda en az 25 kişinin öldüğünü açıkladı. Eylemciler çatışmaların en çok Halep bölgesinde yoğunlaştığını, ordunun isyancı mevzilerini dağıtmak için yeni saldırılar düzenlediğini bildirdi.
Öteyandan isyancı Özgür Suriye Ordusu, karargah merkezlerini Türkiye’den Suriye’ye taşıdığını açıkladı.

Özellikle ordudan ayrılan askerlerin temsil ettiği Özgür Suriye Ordusu, karargah merkezini Suriye’nin “kurtarılmış bölgelerine” taşıdığını açıkladı. Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Albay Riyad el Esad, ayrıca Şam’a büyük bir saldırı düzenlemek istediklerini belirtti.Amerika’nın Sesi’ne konuşan uzmanlar, isyancıların taktik, strateji ve silahlanma konusunda ilerleme sağlamasına rağmen Şam’ı ele geçirmeye hazır olmadıkları görüşünde.

Suriye konusu önümüzdeki hafta New York’ta toplanacak Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantılarının ana gündem maddesi olacak.

Toplantıya Türkiye’den Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi Kongresi’ne katılacağı için New York’a yapacağı ziyareti iptal etmişti.

New York’ta biraraya BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve uluslararası arabulucu Lakhad Brahimi görüşme sonrası yaptıkları açıklamada genel kurul toplantılarının Suriye’deki durumun düzeltilmesine yardımcı olacağı umudunu dile getirdi.

XS
SM
MD
LG