Erişilebilirlik

Suriye Rejimi Kimyasal Saldırı Yapılan Kasabaya Yaklaştı


7 Mart 2018, Guta, Suriye - Suriye rejim güçleri

Rejim güçleri, Suriye’nin kuzeybatısında iki köyün kontrolunu daha ele geçirdi.

Devlet televizyonu ve Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, bu iki köyün 2017 yılında kimyasal silahla saldırı yapılan Han Şeyhun’a yakın olduğunu belirtiyor.

Tel Aas ve Kfar Eyn köylerinin kontrolunu alan rejim güçleri böylece, Han Şeyhun’un 5 km batısına kadar gelmiş durumda.

Han Şeyhun, İdlib bölgesinde bulunan ve muhaliflerin elindeki en büyük ve en kalabalık kasaba.

Han Şeyhun’u kontrol eden örgüt, El Kaide bağlantılı Hayat Tahrir El Şam.

4 Nisan 2017’de Han Şeyhun’a yapılan kimsayal silah saldırısında 89 kişi yaşamını yitirmiş, saldırı uluslararası kamuoyu tarafından sert bir şekilde kınanmıştı.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın, saldırı sonrası bölgeyi inceleyen uzmanları saldırıda sarin gazı da kullanıldığı kanıtını da bulduklarını belirterek Beşar Esat rejimini sorumlu tutmuş, Birleşmiş Milletler’in atadığı komisyon da yaptığı incelemeler sonrası aynı sonuca ulaşmıştı.

Başkan Donald Trump, saldırıdan günler sonra, kimyasal saldırıyı yapan uçakların havalandığı düşünülen hava üssüne Tomahawk füzeleriyle saldırı emrini vermişti.

Han Şeyhun Saldırısından Geriye Kalanlar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

Suriye rejim güçleri, muhalif ve isyancı grupların kontrolundeki Hama’nın kuzeyi ve İdlib’in güneyindeki bölgelere saldırılarını 30 Nisan’dan bu yana yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Hava saldırıları ve bombalamalarla süren çatışmalarda her iki taraftan toplam 2 bine yakın kişinin öldüğü, 400 bine yakın kişinin de bölgeden ayrıldığı belirtiliyor.

Rejim güçkeri son günlerde saldırılarını daha da yoğunlaştırmış durumda. Pazar günü de Habeet kasabası ele geçirildi.

Rejim güçlerinin hedefi, Hama bölgesinde muhaliflerin güçlü olduğu Kfar Zeita ve Latamneh gibi köyleri çevremelek, İdlib’de de Han Şeyhun’a ulaşmak.

Associated Press’e konuşan ve İdlib’de bulunduğu belirtilen aktivist Yazan Muhammed, operasyonların amacının Hama’nın kuzeyindeki rejim kontrolundeki bölgeyi genişletmek ve muahliflere tedarik kanallarını kapatmak olduğunu söyledi.

Hayat Tahrir El Şam örgütünün komutanlarından Şeyh Sami Rahmoun da, bir ses kaydı yayınlayarak, militanlarının belirtilen bölgelerde kontrolu kaybettiklerini doğruladı, “Bir iki bölge kaybetmiş olabiliriz ama merak etmeyin sonunda zafer bizim olacak” açıklamasında bulundu.

“Suriye uçağını vurduk”

Öte yandan, Tahrir El Şam gün içinde yaptığı açıklamada, Sukhoi 22 tipi bir savaş uçağını düşürdüklerini açıkladı.

Telegram uygulaması üzerinden yapılan açıklamada, savaş uçağının İdlib bölgesindeki El Tamanah kasabası yakınlarında vurdukları belirtildi.

XS
SM
MD
LG