Erişilebilirlik

Türkiye'den Suriye'ye Baskı


Türkiye'den Suriye'ye Baskı

Suriye ordusu, kuzeybatı bölgesinde saldırılarına devam ederken Türk hükümeti Şam’dan askeri operasyonlara hemen son vermesini istedi.

10 bine yaklaşan müleciyi barındırmak zorunda kalan Türk yetkililer, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın özel temsilcisi Hasan Türkmani’ye göstericilere karşı askeri kampanyanın durdurulması gerektiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara'da Türkmani ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada sınır boyunca yığılan yaklaşık 10 Suriyeli mülteciye yardımı sürdüreceklerini de belirtti. Türkmani dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile üç saate yakın görüştü. Görüşmede Erdoğan’ın, Suriye hükümetinin baskıcı taktiklerine hoşgörü gösteremeyeceğini söylediği öğrenildi. Erdoğan’ın ayrıca bölgede artan insani krize de dikkati çektiği belirtiliyor.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü, İdlib ilinde, çok sayıda askerin tank ve zırhı araçlar desteğinde Han Şeyhun’a saldırdığını açıkladı.

Görgü tanıkları, Maaret el Numan çevresinde bazı bölgelerin aralıklı olarak topçu ateşine tutulduğunu ve yakındaki köyleri basan askerlerin çok sayıda kişiyi gözaltına aldığını bildiriyor.

Suriye ordusunun siyasi biriminin komutanı Tümgeneral Riyad Haddad, tankların kente daha girmediğini söyleyerek, ordunun hala operasyona hazırlandığına işaret etti. Pazar günü Hatay yakınındaki Cisr el Şuhur’a giren Suriye birlikleri, kenti hala kontrolü altında tutuyor.

Tümgeneral Haddad ayrıca askerlerin, doğudaki Bukemal’i de kuşattığını bildirdi. Bukemal’de protestocularla Esad yanlıları arasında çatışmalar çıkmıştı. Irak’ın Sünni bölgesine sınırı olan Bukemal, sınırın iki yanında da aynı aşiret üyelerini barındırı

Suriye’de rejim karşıtı gösterilerde 1,300 sivil ile 340 güvenlik görevlisi öldürüldü, 10,000 kişi gözaltına alındı.

XS
SM
MD
LG