Erişilebilirlik

Suriye Ordusu Rabia Kasabasını Geri Aldı


Rabia kasabasını geri alan Suriye Ordusu, ülkenin kuzeybatısındaki Lazkiye vilayetinde elde ettiği başarıları sürdürdü.

Türkiye sınırına sadece 10 kilometre uzaklıkta olan Rabia kasabası, Suriye Hükümeti’nin son günlerde militanlardan geri aldıklarını açıkladıkları ondan fazla yerleşim biriminden biri.

Merkezi İngiltere’de bulunan ve Suriye’deki şiddet eylemlerini izleyen Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, hükümete bağlı güçlerin Rus hava operasyonlarıyla desteklendiğini bildirdi. Suriye Ordusu ayrıca Rusya’dan stratejik yardım alıyor.

Örgütün açıklamasına göre Suriye’nin doğusundaki Deyrizor’da son üç günde Rus ve Suriye savaş uçaklarının düzenlediği hava saldırılarında en az 164 kişi öldü. Dört ayrı kasabada en az 43 çocuğun öldüğü bildiriliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlem’e göre IŞİD’in başkenti ilan ettiği Rakka’da da Rus ve Suriye hava operasyonları sonucu 44 kişi öldü.

Son şiddet olayları, Birleşmiş Milletler’in muhalif gruplarla Suriye Hükümeti’ni Cenevre’de barış görüşmeleri için biraraya getirmeye çalıştığı sırada yaşanıyor.

Birleşmiş Milletler Suriye temsilcisi Staffan de Mistura, görüşmelerin yarın başlamasını istiyordu. Ancak görüşmelere kimlerin katılacağı konusunda anlaşmazlıklar yaşanması üzerine toplantıların başlangıç tarihi birkaç gün ertelenecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG