Erişilebilirlik

Suriye Ordusu Karyatayn’ı da IŞİD’den Geri Aldı


IŞİD'in buldozerlerle yıktığı Aziz Elian Manastırı

Suriyeli yetkililer, Suriye güçlerinin, IŞİD’in elinden, Karyatayn kentini de aldığını açıkladı. Suriye ordusu, geçtiğimiz hafta, antik Palmira şehrini de IŞİD kontrolundan geri almıştı.

Suriye devlet televizyonu, Karyatayn kentinin, Rus hava desteği yardımı ile geri alındığını ve bu gelişmenin Şam bölgesi ve Suriye’nin doğusundaki petrol sahaları ile olan bağlantı yollarını güvenceye aldığı için, stratejik bir zafer olduğunu dile getirdi.

Ancak, İngiltere merkezli, Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye rejiminin bu tarz bir açıklama yapmak için erken davrandığını belirtiyor. Örgüte göre, IŞİD’in bazı militanları dağlık bölgelere geri çekilmeye başladı ancak IŞİD hala Karyatayn şehrinin doğu ve güney doğu bölgelerini kontrolu altında tutuyor.

Karyatayn, IŞİD ele geçirmeden önce, Hristiyan Süryani topluluğun yoğun olarak yaşadığı bir kentti. Şehirdeki pek çok Hristiyan, militanlar tarafından kaçırılmış, salıverilenler ise Müslüman olmayanlara uygulanan vergiyi ödemeye zorlanmıştı.

Suriye ordusu, geçtiğimiz hafta, antik Palmira şehrini de IŞİD kontrolundan geri almıştı. Karyatayn, Ağustos ayından bu yana IŞİD kontrolu altındaydı ve örgüt şehirdeki 1500 yıllık Aziz Elian Manastırı’nı buldozerlerle yıkmıştı.

XS
SM
MD
LG