Erişilebilirlik

Suriye Ordusu İdlib’de Bombardımanı Yoğunlaştırdı


Şam hükümeti, muhalif grupların elinde bulunan İdlib’de bombardımanı yoğunlaştırdı. Muhalif aktivistlere göre, bombardımanda onlarca kişi öldü ve yaralandı. Binlerce kişi de evlerinden kaçmak zorunda kaldı. Bölgedeki bombardımanla İdlib’de daha önce varılan ateşkes tehlikeye girmiş durumda.

İdlib’de son dönemde yaşanan çatışmalar Rusya ve Türkiye’nin geçtiğimiz Eylül ayında vardığı ateşkesten bu yana görülen en şiddetli çatışmalar. Kırılgan ateşkes şimdiye kadar Suriye’de rejim karşıtı grupların elinde kalan son kale konumundaki İdlib’de rejimin yapacağı kapsamlı operasyonu geciktirmişti.

Muhaliflere bağlı Suriye Sivil Savunma ekibinden bir kişi enkaz altında kalan bir kadını kurtarmaya çalışırken
Muhaliflere bağlı Suriye Sivil Savunma ekibinden bir kişi enkaz altında kalan bir kadını kurtarmaya çalışırken

Cumartesi günü rejim güçleri tanklar, zırhlı personel taşıyıcıları ve yüzlerce takviye askerle sevkiyat yaptı. Son haftalarda rejim güçleri muhalif grupların elinde bulunan bölgeleri vurmuş, El Kaide bağlantılı militanlar da İdlib yakınlarındaki ordu mevzilerine saldırarak en az 24 askeri ve rejim yanlısı milisi öldürmüştü.

Adını vermeyen ve Associated Press’e konuşan Suriyeli bir subay “İhlallere karşılık vermek amacıyla büyük sevkiyat yapılması emri geldi. İnşallah yakın zamanda askeri operasyona başlama emrini bekliyoruz” dedi.

Muhaliflere göre cuma sabahından bu yana yaşanan çatışmalarda ve hava saldırılarında 22 sivil öldü, 60’tan fazla kişi de yaralandı.

Merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü yalnızca Cumartesi günü isyancıların kontrolundaki bölgede en az 115 hava saldırısı olduğunu belirtti. Örgüte göre, Cumartesi günü hayatını kaybeden 6 siville birlikte rejimin operasyonu başlattığı Salı gününden bu yana toplam can kaybı 67’ye yükseldi.

Suriye haber ajansı SANA’ya göre, rejim güçleri İdlib’de en güçlü grup olan El Kaide bağlantılı Hayat Tahrir El Şam (HTŞ) örgütüne ait hedefleri vurdu.

Suriye’nin kuzeyinde de gerilim yüksek. Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’na göre Suriye’nin kuzey batısındaki Tel Rıfat köyünde YPG’lilerin ateş açması sonucu bir Türk askeri öldü, bir asker de hafif yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı’na göre Türk askerleri de karşılık verdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG