Erişilebilirlik

Suriye Ordusu Halep'in Kuzeyinde İlerliyor


Halep'in el-Myassar mahallesinde bina enkazı içinde yürüyen çocuklar

Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Suriye birliklerinin isyancıların ikmal yolu olarak kullandıkları Halep’ten Türk sınırına giden karayolunu kesmeyi başardıklarını ve bazı çevre köyleri ele geçirdiklerini bildiriyor.

Suriye ordusunun isyancı militanları kuşatma ve ikmal yollarını kesmek için başlattığı saldırıda Halep yakınındaki bazı köyleri ele geçirdiği bildiriliyor.

Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Lübnanlı Hizbullah grupları tarafından desteklenen Suriye birliklerinin bir hafta içindeki ikinci büyük saldırısında isyancıların ikmal yolu olarak kullandıkları Halep’ten Türk sınırına giden karayolunu kesmeyi başardıklarını açıkladı.

Suriye’deki savaşı ülke içindeki kaynaklarına dayanarak yakından izleyen Gözlemevi çatışmalarda 13 isyancıyla bazı Suriye askerlerinin öldürüldüğünü de bildirdi.

Hükümet kuvvetleri ve Hizbullah’ın saldırı hazırlığı için günlerdir takviye birlikleri getirdiğini belirten Gözlemevi başkanı Rami Abdurrahman Suriye ordusunun bu şekilde ilerlemeye devam ederse gelecekte isyancıların tüm ikmal yollarını keseceğini açıkladı.

Gözlemevi,Pazar günü de Kürt kuvvetlerinin Kobani’nin güneyinde IŞİD’in başkentinin bulunduğu Rakka eyaletindeki bir tepeyi ele geçirdiğini bildirmişti

Rami Abdurrahman Kürt kuvvetlerinin ilk kez Rakka eyaletine girdiklerini, çatışmada 35 IŞİD militanıyla dört Kürt milisin öldüğünü söylemişti.

Gözlemevi son haftalarda Kobani çevresindeki çatışmalarda Şems el-Şemal ve Rakka Devrimci Tugayı gibi IŞİD karşıtı isyancı grupların Kürt kuvvetlerine katıldığını bildiriyor.

XS
SM
MD
LG