Erişilebilirlik

Suriye Muhalefeti İsyancıların Desteğini Arıyor


Suriye Ulusal Koalisyonu sözcüsü Halid Salih İstanbul'da açıklama yaparken
Suriye Ulusal Koalisyonu, ülke içindeki isyancı grupların desteğini almadıkça Cenevre’de yapılması planlanan barış görüşmelerine katılmayacağını bildirdi.

Batı destekli koalisyonun sözcüsü Halid Salih İstanbul’da sürdürülen toplantının ikinci gününde bir muhalif heyetin önümüzdeki günlerde Özgür Suriye Ordusunun farklı gruplarıyla görüşmelerde bulunacağını açıkladı.
Salih “Eğer Cenevre’ye gideceksek isyancılar da gidecek heyetin bir parçası olmalı” şeklinde konuştu.

Koalisyon üyeleri Suriye içinde savaşan güçlerden kopuk oldukları yolundaki eleştirileri karşılamak için isyancılar, toplum liderleri ve eylemcilerin desteğini sağlamak istiyor.
İslamcı militan gruplar Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın çekilmesini gündeme getirmediği için Cenevre konferansına karşı çıkıyor. Bazı gruplar konferansına katılanları ihanet suçlayacağı tehditinde bulunuyor.

Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Carba geçen hafta Kahire’de Esat Rejimi’nin temsil edilmediği konferans düzenlenme talebinde bulunmuş ve “Esat görevinden istifa edeceğine dair bir takvim açıklamazsa müzakerelerde yer almayacağız” demişti. Carba, İran’ın da Cenevre Konferansı’nı katılmasını kabul etmeyeceklerini açıklamıştı.

Ancak bu açıklamaların ardından İkinci Cenevre Konferansı’nın ABD’yle birlikte mimarı olan Rusya’nın dışişleri bakanı Sergei Lavrov, “önkoşulları kabul edilemez” bulmuştu.

Suriye Ulusal Konseyi’nin kesin katılmama kararını değiştirmesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Şam Büyükelçisi Robert Stephen Ford rol oynadığı bildiriliyor. 10. Genel Kurul Toplantısı’nı İstanbul’da yapan Suriye Ulusal Konseyi’ni Ford’un ikna ettiği belirtiliyor.
XS
SM
MD
LG