Erişilebilirlik

Esad Mısır Cumhurbaşkanı'nın Çekilme Çağrısını Reddetti


Esad Hükümeti Mısır Cumhurbaşkanı'nın Çekilme Çağrısını Reddetti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00
Linki indirmek için

Şam hükümeti komşularına ve özellikle Beşar Esad’ı çekilmeye çağıran Mısır 'a sert tepki gösterdi

Suriye hükümeti kendisini eleştiren bölgesel komşularına özellikle Devlet Başkanı Beşar Esad’ı çekilmeye çağıran Mısır Cumhurbaşkanına sert tepki gösterdi. İki ülke arasında soğuk rüzgarlar esiyor.

Çatışmalar devam ederken Suriye hükümeti bu kez Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği ortak temsilcisi Lahdar Brahimi tarafından denenen barış girişimini memnunlukla karşıladı.

Ancak Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el-Zoubi, Mısır’ı ve iç savaşa çözüm bulma çabalarını alaya aldı ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Amerika ve İsrail’in kuklası olduğunu öne sürdü.

Ümran el-Zoubi: “Devrimci Mısır, Camp David anlaşmasıyla ne yaptı? Mısır ve Muhammed Mursi İsrail’e ihraç edilen Mısır doğal gazına ne yaptı?”

Uluslararası konumunu güçlendirmeye çalışan Mursi Suriye Devlet Başkanı Beşar’ın çekilmesini istedi.

Mursi: “Bu rejimle ne yapılacağına karar verecek olan Suriye halkıdır. Suriye halkı da bu rejimin gitmesi gerektiğini tüm dünyaya açıkça söyledi.”

Muhalefeti desteklemesine rağmen Mursi, görüşmeler yoluyla bir anlaşma sağlamak için Esad yanlısı İran’ın da katılacağı bölgesel konferans çağrısında bulundu.

Mursi: “Suriye topraklarına her türlü askeri müdahaleye karşıyız. Suriye halkının devrim ve özgürlük hedeflerine ulaşmasını sağlamak için barışcı, etkin ve yeterli araçlara başvurarak müdahale etmek istiyoruz.”

Mısır’da İran’ın desteğinin Esad’ın çöküşünü geciktirdiğini öne süren birçok kişi Mursi’yi destekliyor. Suudi Arabistan ve Katar ise barışcı geçişe önem vermeyerek muhalefeti silahlandırıyor. Abdullah El Aşaal Mısırlı eski bir diplomat: “Mısır’a göre bu iki kamp barışcı çözüme ilgi duymuyor. Oysa Beşar kalsın ya da kalmasın Suriye’de barışcı çözüm gerekiyor. Mursi’nin kendi görüşlerini sorarsanız Beşar’ı sevmediği kesin.”

El Aşaal’a göre Sünni Müslüman Kardeşler örgütünden gelen Mursi laik Alevi Esad ile savaşan İslamcı unsurlara sempati duyuyor.

El Aşaal, Mısır ve Suriye halkları arasındaki tarihi bağların yanısıra Mursi’nin halk ayaklanması sonrası cumhurbaşkanı seçilmesinin de tutumunu etkilediğini söylüyor.

Mısırlı parlamenter Manar Şorbagy ,Mısır halkının duygularında en büyük yeri insan faktörünün tuttuğu görüşünde: “Bunun Sünnilik ya da Şiilikle ilgisi yok. Bunlar çoğunluk, bunlar azınlık demenin ne anlamı var? İnsanlar öldürülüyor. Evet, bunların hepsi insan ve öldürülüyorlar.”

Ne BM temsilcisi Brahimi ne de Mursi’nin çabalarının sonuç vereceği konusunda fazla bir umut yok. Ama baskıların artması Suriye hükümetinin giderek daha da çok tecrit olmasına yolaçıyor.
XS
SM
MD
LG