Erişilebilirlik

Suriye: Kimyasal Silah Kullanmayacağız


Suriye savaş uçaklarının bombaladığı Şam'ın Duraya banliyösü
Suriye, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un uyarısının ardından kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmayacağını açıkladı.

Prag’da konuşan Clinton, Suriye Hükümeti’nin kimyasal silah kullanmasının ‘kırmızı çizgi’yi geçmesi olarak algılanacağını, Amerika’nın böyle bir durumda harekete geçeceğini vurgulamıştı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı hemen yanıt vererek Şam’ın elinde olsa bile kendi halkına karşı hiçbir durumda kimyasal silah kullanmayacağını bildirdi. Açıklama Suriye devlet televizyonunda yayınlandı. Suriye’de 20 aydır süren krize doğrudan askeri müdahalede bulunmayı şimdiye kadar reddeden Batılı ülkeler, kimyasal silah kullanımına yanıt verileceğini bildiriyor.

Bu arada Suriye ordusu Türk sınırındaki Resulayn kasabasındaki isyancı mevzilerini bombaladı. Saldırıda en az 12 kişi ölürken sınır bölgesine Türk savaş uçakları sevkedildi. Suriye bombardımanında bazı şarapnel parçalarının Türk topraklarına düştü ancak yaralanan olmadığı bildiriliyor.

Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü bombardımanın ardından Türk ambulanslarının en az 11 yaralıyı tedavi için Ceylanpınar kasabasına getirdiğini haber verdi.

Suriye hükümet kuvvetleri, Şam’ın banliyölerine uçak ve roketlerle saldırıları sürdürüyor. Beşar Esat karşıtları, Şam çevresinde kontrol altına aldıkları bölgeleri korumaya çalışıyor.

Öte yandan Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, NATO’nun Türkiye-Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesi planını kabul edeceği konusunda umutlu olduğunu söyledi. Yetkili, NATO planı kabul etse bile Patriot füzeleri gönderilmesinin haftalar süreceğini belirtti. NATO dışişleri bakanları yarın ve Çarşamba günü Brüksel’de toplanıyor.

Suriye’nin müttefiki Rusya’ysa bölgede istikrarsızlığa yol açacağı gerekçesiyle Türkiye’ye Patriot füzeleri gönderilmesi planına karşı çıkıyor. Resmi bir ziyaret için İstanbul’a giden Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan öncelikli olarak Suriye’deki kriz ve Türkiye’ye yerleştirilmesi planlanan Patriot füzeleri konularını görüştü.
XS
SM
MD
LG