Erişilebilirlik

Suriye: 'İstihbarat Raporu Uydurma'


Amerika’nın Suriyeli muhaliflere askeri destek verme kararı Avrupa ülkelerinde övgüyle karşılandı, ancak Suriye’den sert tepki geldi.

Amerika, istihbarat raporları sonucunda Şam hükümetinin kimyasal silah kullandığının kesinleşmesi üzerinde muhalefet gruplarını destekleme kararı aldı. Başkan Barack Obama, Suriye’de kimyasal silah kullanılmasını “kırmızı çizgi” olarak belirlemişti.

Suriye, kimyasal silah kullanıldığı yolundaki Amerikan istihbarat raporunu “uydurma” olarak tanımladı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise Londra’nın, Amerikan istihbarat raporundaki sonuçları doğru bulduklarını söyledi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de Amerika’dan gelen “net mesajı” memnuniyetle karşıladığını söyledi. Genel Sekreter, kimyasal silah kullanılmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi. Rusya ise Amerika’nın sunduğu kanıtların ikna edici olmadığını açıkladı.

Amerikalı istihbarat uzmanları aylardır Suriye’de hükümetin kimyasal silah kullanmış olabileceğini söylüyor, ancak bu istihbaratın %100 doğrulanmadığını dile getiriyordu. Ancak Suriye’nin kimyasal silah kullandığı, Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes tarafından dün resmen doğrulandı.

Ben Rhodes, Başkan Barack Obama’nın Suriyeli isyancılara doğrudan askeri yardım gönderme kararı aldığını da bildirdi, ancak bu askeri yardımın içeriği ve ne zaman isyancılara ulaşacağı konusunda açıklama yapmadı. Rhodes, istihbarat raporlarına göre Suriye ordusunun son bir yıl içinde küçük çaplı düzenlediği kimyasal silah saldırılarında 100 ila 150 kişinin öldüğünü, ama bu rakamların hesaplanmasının tamamlanmadığını söyledi.

Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Rhodes, kullanılan kimyasal silahlar arasında sarin gazı da bulunduğunu belirtti, isyancıların kimyasal silahlara sahip olduğu ya da bunları kullandığı yolundaki haberlerinse doğrulanamadığını kaydetti.

Ancak Amerika bu aşamada uçuşa yasak bölge kurulması ve Suriye’ye asker gönderilmesine sıcak bakmıyor.
XS
SM
MD
LG