Erişilebilirlik

Suriye için Bayramda Ateşkes Umudu Azalıyor


Kurban Bayramına sayılı günler kalmışken, Suriye’den çatışma ve ölüm haberleri gelmeye devam ediyor.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün verdiği bilgilere göre, Suriye savaş uçakları Halep’in kuzeyindeki bir kasabayı bombalarken, ülkenin birçok yerinde isyancılarla hükümete bağlı güvenlik güçleri arasında çarpışmalar yaşandı. Örgüt, Halep’te bir isyancının öldürüldüğünü bildirdi. Fransız Haber Ajansı da, Şam yakınlarındaki çatışmalarda iki muhalifin öldürüldüğünü kaydetti. Öte yandan, ülkenin doğusundaki Deir Ezzor ve güneyindeki Dara kentlerinde çatışmaların sürdüğü belirtildi.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi, geçtiğimiz günlerde tamamladığı bölge turunda, Suriye’de Kurban Bayramı süresince ateşkes yapılması için çağrıda bulunmuş ve bu konuda İran’dan yardım istemişti. Ancak Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed Ben Helli, şiddetli çatışmaların devam ettiği Suriye’de ateşkes ihtimalinin çok zayıf olduğunu söyledi.

Buarada, Associated Press ajansının haberine göre, Suriye’deki muhaliflerin lideri önerilen ateşkes planının çok muğlak olduğunu ve uygulanmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbaset Sieda, isyancıların savaşa son vermeye istekli olduğunu ancak hükümetin ateşkes şartlarına uyacağından kuşku duyduğunu belirtti. Sieda, Özel Temsilci Brahimi’nin planında ateşkes durumunu gözlemleyecek bir mekanizma bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan, Suriye devlet televizyonu, Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad’ın yeni bir af kararı çıkardığını duyurdu. Buna göre, 23 Ekim’den önce suç işleyenler ceza almayacak.

Suriye hükümeti, ülkede krizin başladığı 2011’in Mart ayından beri çok sayıda af kararına imza attı ancak bu aflarda ölüme sebebiyet veren suçların affedilmeyeceği şartı da vurgulandı.
XS
SM
MD
LG