Erişilebilirlik

‘Suriye'nin Dostları’ Paris’te Toplandı


Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius (ortada), Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed Carba'yla basına açıklama yaparken
Suriye’de krizden çıkılarak siyasi çözüme gidilebilmesi için tüm dünyanın beklediği 2. Cenevre görüşmesi öncesinde, Suriye muhalefetini görüşmeye katılmaya ikna etmek isteyen Suriye’nin Dostları Çekirdek Grubu’nun 11 ülkesi, Paris’te bir araya geldi.

Toplantı sonrasında Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, “Suriye’de tek çözüm siyasidir. Başarmak zorundayız” derken, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Carba, “Esat ve ailesi için Suriye’de bir gelecek yoktur” diyerek, Şam yönetimin katılması durumunda masaya oturmama kararlığını koruduğunu gösterdi.

Suriye’nin Dostları Çekirdek Grubu Dışişleri Bakanları toplantısı, Fransa’nın Başkenti Paris’te yapıldı. Suriye’de çözüm arayan 11 ülkenin Dışişleri Bakanları’nın katılımı ile gerçekleşen toplantıda, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil etti.

Toplantıya, Türkiye’nin dışında İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan, İtalya, Mısır ve Ürdün dışişleri bakanları katıldı. Suriyeli muhalifleri temsilen de Ulusal Koalisyon Başkanı Ahmet Carba ve iki başkan yardımcısı katıldı.

Toplantıya katılan 11 ülke, dağınık yapıdaki muhalefeti, siyasi geçişi planlayabilmek için, Şam yönetimi ile aynı masaya oturmaya ikna etmeye çalışıyor. Uluslararası toplum tek bir ağızdan muhalefetin Şam yönetimi le masaya oturmasını istiyor. Ancak muhalifler, üç yıldır geri adım atmayan Şam yönetimi ile aynı masaya oturmayı reddederek, Esat’sız çözüm üzerinde ısrar ediyor. Carba, daha önce Cenevre’ye gidip gitmeyecekleri konusundaki kararı 17 Ocak’ta açıklayacaklarını duyurmuştu.

İkna edilemedi

Toplantının ardından katılan tüm Dışişleri bakanlarının eşliğinde Fabius ve Carba ortak açıklama yaptı. Fabius, Suriye Ulusal Koalisyonu’na desteklerini yineleyerek, “Suriye’de tek çözüm siyasidir. 2. Cenevre buluşmasında icra yetkisi olan siyasi bir geçiş hükümeti kurulmalı. Cenevre’nin bu yolda bir sonuç çıkarmasını umud ediyoruz. Suriye’deki dram siyasi yolla çözülür, siyasi çözüm de Cenevre zirvesiyle olanaklıdır” dedi.

Ahmet Carba da, Esat’sız çözüm görüşünde ısrar ederek, “Cenevre zirvesi Suriye için tarihi dönüm noktası olacak. Bu zirveye ilişkin görüşlerimizi aktardık. Esat ve ailesinin Suriye’de hiçbir geleceği olmadığı yolunda hepimiz hemfikiriz” dedi. Carba, daha önce 17 Ocak’ta kararlarını açıklayacaklarını belirtirken, toplantı sonrası da Cenevre’ye katılıp katılmayacakları konusunda renk vermedi.

Fabius ve Davutoğlu Türkiye’yi konuştu

Suriye Halkının dostları toplantısı öncesinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile bir araya geldi. Amerika’nın Sesi’nin edindiği bilgilere göre, görüşmede 27-28 Ocak tarihlerinde Türkiye’ye gelecek olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın ziyaretinin detayları ele alındı. Görüşmede ayrıca Suriye’de ortak politika izleyen iki ülke, Cenevre buluşması öncesinde görüş alışverişinde bulundu.

Davutoğlu, toplantıdan sonra Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry ile Paris’te Amerikan büyükelçisinin konutunda bir araya geldi. Kerry ile görüşmesinin ardından Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Suriye Ulusal Koalisyonu’nun Genel Kurulu’nu yeniden toplayacağını belirterek, “Bizim burada aldığımız kararları göz önüne alarak karar verecekler. Haklı kaygılarını anlıyoruz ama katılmalarını da arzu ediyoruz. Bugün biz 11 ülke olarak bu kaygıları giderici mahiyette Suriye ulusal koalisyonuna verdiğimiz desteği bir kez daha ifade ettik " dedi.

Muhalefet 17 Ocak’ta karar verecek

Davutoğlu, SUK’nun 17 Ocak’ta İstanbul’da tekrar bir araya geleceğini belirterek, “Muhaliflerin Cenevre 2’ye katılımı henüz netleşmedi. Ama biz 11 ülke olarak Cenevre 2’nin Suriye rejiminin saldırılarını meşru kılacak bir platforma dönmesine kesinlikle izin vermeme kararı aldık. Bizim pozisyonumuz bu konuda açık. Bu perspektifle Suriye çekirdek grubunun perspektifi de aynıdır. Suriye halkının iradesine saygı duyulacak şekilde bir geçiş sürecinin başlaması ve o geçiş sürecinde Esat dahil eli kana bulananların yer almaması. Bütün mesele bu" diye konuştu.
XS
SM
MD
LG