Erişilebilirlik

Suriye Görüşmeleri Yeniden Başlıyor


Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile buluşmasının ardından açıklamalarda bulundu.

De Mistura, Çarşamba günü Cenevre’de başlaması beklenen barış görüşmelerinin Suriye’de siyasi geçişe odaklanacağını söyledi. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi, barış görüşmeleri öncesi Suriye’de savaşan taraflara hassas ateşkesi korumaları çağrısında bulundu.

De Mistura Şam ziyaretinin amacının Cenevre’deki görüşmelere hazırlık olduğunu da söyledi.

Gelecek tur barış görüşmeleri kritik derecede önemli diyen Mistura, “Çünkü siyasi geçişe, yönetime ve anayasal ilkelere odaklanacağız,” dedi.

De Mistura, yapıcı ve somut ilerleme sağlamak istediklerini söyledi ve tarafların çatışmaması çok önemli ifadesini kullandı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de ülkesinin koşulsuz Suriye diyaloğuna bağlı olduğunu vurguladı. Muallim, Şam’ın temsilcilerinin Cuma günü Cenevre’de olacağını belirtti. Çarşamba günü yapılması planlanan Meclis seçimleri Esad’ın kontrol altında tuttuğu bölgelerde olacak.

Çatışmalar, Şubat ayının sonundan bu yana ilan edeilen ve El Nusra ile IŞİD’i dışarda tutan ateşkesi tehlikeye atmış durumda.

Bu arada muhalifler Halep’in yakınlarında çatışmaların ve hava saldırıları olduğunu belirtiyor.

Muhalifler ayrıca Humus’ta Talbiseh ve Teir Maaleh bölgeleri dahil olmak üzere hava saldırıları olduğunu belirtiyor.

Suriye’nin kuzeyinde IŞİD, el-Rai’i yeniden ele geçirdi.

Kasaba, Türkiye sınırında stratejik öneme sahip. Bölge IŞİD’i Türkiye ile Halep’e bağlayan yol üzerinde.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi şefi Rami Abdurrahman IŞİD militanlarının el-Rai yakınlarında 6 kasabayı da ele geçirdiğini kaydetti.

IŞİD, Irak ve Suriye’de son dönemde geniş alanlar kaybetmiş durumda.

Havadan yardım

Bu arada Dünya Gıda Programı Suriye’nin doğusunda Deir el Zur kentinde IŞİD’in kuşatma altında tuttuğu bölgelere havadan yardım dağıtımı yaptı.

Dünya Gıda Programı havadan yardım operasyonu için Şubat ayındaki başarısız denemelerin ardından ayarlamalar yapmaya çalışıyordu. BM yetkilileri gıda paketlerinin hedefleri kaçırdığını ya da paraşütlerin açılmadığını belirtmişti.

XS
SM
MD
LG