Erişilebilirlik

Filistinli Mülteci Kampı IŞİD'in Eline Geçiyor


Uzun süredir Esat güçlerinin saldırısına maruz kalan ve İslamcı militanlar arasında bir savaş alanı haline gelen, Şam yakınlarındaki bir Filistinli mülteci kampının IŞİD’in eline geçmek üzere olduğu bildirildi.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme adlı muhalif örgüt, IŞİD ve el Nusra militanlarının Yarmuk Mülteci Kampı’nın yüzde 90’ını ele geçirdiğini bildirdi. IŞİD ve el Nusra’nın kampı ele geçirmek için ittifak yaparak, Filistinli ve Suriyeli diğer İslamcı militan gruplarla çarpıştığı belirtiliyor.

İslamcı militanların çarpışma alanı haline gelen Yarmuk mülteci kampı, bunların üstüne bir de Suriye ordusuna bağlı topçular tarafından bombalanıyor. Birleşmiş Milletler’e göre çoğu çocuk, kampta yaklaşık 18 bin kişi mahsur kalmış durumda.

Görgü tanıkları, Yarmuk kampında mahsur kalanların daha güvenli bölgelere geçmek için çabaladığını bildirdi.

IŞİD militanları Yarmuk’a saldırıyı birkaç gün önce başlatmıştı. Normalde Suriye’deki Filistinli grupların kontrolu altında bulunan Yarmuk kampı, son iki yıldır Esat rejimine bağlı kuvvetlerin kuşatması altındaydı. Kamp çevresinde ordu ve militanlar arasında uzun bir süredir şiddetli çatışmalar yaşanıyordu.

Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşın 2012’de Yarmuk kampına sıçramasının ardından kampın binlerce sakini, Lübnan ve Ürdün’e kaçtı. Halen kampta temel ihtiyaçlar güçlükle karşılanabiliyor.

XS
SM
MD
LG