Erişilebilirlik

Suriye Ekonomisi Çatışmalardan Büyük Zarar Gördü


Suriye ekonomisi 18 aydır süren çatışmalardan büyük zarar gördü. Ama başkent Şam’da normal yaşam devam ediyor. Fiyatlar çok yüksek olsa da her türlü mal bulunabiliyor.

Şam’ın eski kesimindeki Baharat Çarşısı iç savaşın yakıp yıktığı bir ülke için garip bir görüntü oluşturuyor. Suriye topçusu başkentin çevresinde isyancıların mevzilendiği kasabaları sürekli döverken burada iş hayatı canlılığını koruyor.

Naim Bezra, “İşler devam ediyor. Ama fiyatlar arttı bu da halkı ve işyerlerini etkiliyor. Ama çok şükür her şey var," şeklinde konuşuyor.

Dükkan sahibi Naim Bezra halkın alışverişi azalttığını, sadece temel ihtiyaç malları aldığını kabul ediyor. Çarşıdaki müşteriler özellikle yabancı malların pahalı olmasından şikayetçi.

“İthal malların fiyatları arttı ama yerli mallardaki artış fazla değil.”

Ekonomist Afif Dala Batı’nın uyguladığı yaptırımların etkisini kabul ediyor: “Ama yine de Suriye ekonomisi kendi kendine yeterli bir ekonomi. Çeşitlilik var ve hemen herşeyi kendi başımıza üretebiliyoruz.”

Kentin Hamidiye çarşısındaki dükkan sahipleri de işlerin yavaşladığını söylüyor.

Abdül Rahim, “Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Tam bir kriz durumu var,” şeklinde konuştu.

Dükkan sahibi Abdül Rahim mal stoklarının çoğu yerli olduğundan bunları yenileyebildiğini söylüyor.

Hükümet başkentte iş hayatının devamını sağlamayı hedef edinmiş. Yapamadıkları için dış yardıma güveniyor. Ekonomist Afif Dala Suriye’nin güçlü ticaret ortakları olarak Rusya, Çin ve Venezuela’yı gösteriyor: “Bir çok ülke var çünkü mali çıkarlar, ekonomik çıkarlar herşeyin önünde gelir. Ekonomi sadece ahlaki değerlere değil karşılıklı yararlara da dayanır.”

Ama bazı ülkeler için ahlaki değerler, ülke çapında onbinlerce kişinin öldürülmesi gibi olaylar önemli.

Şam bu açıdan da diğer yerlerden farklı.

Mezar taşı yazıcısı Samir el Etuni savaş kurbanları için çok az sipariş geldiğini söylüyor: “Sipariş sayısı eskisine, çatışmalar öncesine oranla değişmedi. Piyasa aynı düzeyde seyrediyor. Hiçbir şey değişmedi.”

Ama Samir El Tuni bunları söylerken savaş giderek başkenti de etkiliyor ve Şam’daki durumun ne kadar devam edeceği bilinmiyor.

Suriye Ekonomisi Çatışmalardan Büyük Zarar Verdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00
XS
SM
MD
LG