Erişilebilirlik

Suriye’den ‘Güvenli Bölge’ Uyarısı


Suriye hükümeti, ülkede siviller için güvenli bölge kurulması fikri konusunda, bunun Suriye Hükümeti’yle koordine edilmesi gerektiği, aksi takdirde güvenli olmayacağı ve egemenliğini ihlal edeceğini uyarısında bulundu.

Amerika Başkanı Donald Trump, Suriye’de siviller için güvenli bölgeler oluşturulmasına ilgi gösterdiğini ortaya koyan mesajlar vermişti.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, hükümetin bu uyarısını, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile görüşmesi sırasında açıkladı.

Seçim kampanyası döneminde hem Trump hem de rakibi Hillary Clinton, Suriye’de güvenli bölge fikrine destek vermişti. Ancak Obama Yönetimi buna mesafeli yaklaşmıştı.

Türkiye ile Rusya arasında son dönemde görülen yakınlaşma da, Suriye’de güvenli bölge kurulmasını teorik olarak daha mümkün hale getirmiş durumda.

Ancak Suriye devlet haber ajansı SANA’nın bildirdiğine göre, Muallim ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilileri, Suriye hükümetiyle koordine edilmeden güvenli bölgeler oluşturmaya yönelik herhangi bir adımın “güvenli bir adım olmayacağı ve Suriye’nin egemenliğini ihlal edeceği” yönünde mutabık kaldı.

Muallim, savaştan kaçarak ülkelerini terkeden tüm Suriyeli sığınmacılara evlerine geri dönmeleri çağrısında bulundu ve hükümetin onların ihtiyaçlarını karşılayacağı sözünü verdi.

SANA, Muallim’in Grandi’yi, Suriye hükümetinin, halkının ve aynı zamanda evlerini terk edenlerin yaşam koşullarını geliştirmek için “çok büyük çabalar” sergilediği yönünde bilgilendirdiğini belirtti. Grandi de insani yardımların devam edeceğini vurguladı.

Bu arada Rus Ordusu, Suriye’nin doğusunda IŞİD hedeflerini vurduğunu açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Tu-22M3 tipi 6 Rus savaş uçağı, Deyr Ez Zor bölgesindeki IŞİD hedeflerini vurdu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG