Erişilebilirlik

Suriye'den Dönen Savaşçılar Kaygı Konusu


Suriye'den Dönen Savaşçılar Kaygı Konusu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:28 0:00

Güvenlik ve istihbarat yetkilileri, IŞİD militanlarının Paris’te düzenlediği saldırıların tekrarlanabileceği uyarısında bulunuyor. Militanların başka kentlerde yeni saldırılar planlayabileceği korkusu, Suriye’den dönen yabancı savaşçılar sorununu yeniden gündeme getirdi.

Hala yaralarını sarmaya çalışan Paris ve alarma geçen Avrupa’da herkesin kafasını şu soru kurcalıyor: IŞİD adına saldırılar düzenlemek için Batı’ya geri dönen başka militanlar var mı?

Bu konuda Avrupa için sorun büyük.

Yeni Amerika Vakfı'ından David Sterman'a göre, ”Suriye’ye savaşmaya gidenlerin sayısında büyük artış oldu. Bazı militanlar batıya geri döndü. Bu kişiler daha gelişmiş ve büyümüş cihatçı ağlardan besleniyor.”

Uzmanlara göre yabancı savaşçılara ya da uyuyan terör hücrelerine girmek için geri dönenlerle ilgili tek bir psikolojik tanımlama yok.

Ancak Ortadoğu’ya savaşmaya giden Batılı erkeklerin yaş ortalaması 25, kadınlarınsa 21.

Bu kişilerin üçte biri, internetteki cihatçı forumlarda faaliyet gösteriyor. Yüzde 80’i ise IŞİD’e katılmış.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi İstihbarat Başkanı Lahur Talabani, ”IŞİD ilk başlarda olduğu kadar cazip değil, bu bilgiyi istihbarat birimlerinden elde ediyoruz. Ancak kimileri için IŞİD hala çok cazip bir seçenek” diye konuştu.

Amerikalı istihbarat yetkililerine göre IŞİD hala cazibesini koruyor. Örgütün esnekliği, Batı’da yeni saldırılar düzenleme olasılığını arttırıyor.

Paris’te yılın başında da saldırılar olmuştu. Ocak ayında Charlie Hebdo saldırısını düzenleyen kardeşlerin El Kaide bağlantısı vardı. Kardeşler aynı zamanda Paris’te bir Yahudi marketinde çıkan çatışmada öldürülen ve IŞİD’e bağlı Ahmedi Kulibali’yle de temas halindeydi.

XS
SM
MD
LG