Erişilebilirlik

Suriye Demokratik Güçleri Tabka’yı Ele Geçirdi


Amerika’nın destek verdiği Suriyeli Kürt güçler ülkenin en büyük barajı ile yakınlarındaki kasabayı ele geçirdi.

İçinde Arap savaşçıların da bulunduğu, ama YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD militanlarını Tabka Barajı’ndan püskürtürken ve yakındaki Tabka kasabasını ele geçirdiklerini belirtti. Tabka, Rakka yolunda Kürt güçlerin eline geçen en son bölge oldu.

Tabka, Rakka’ya 40 km uzaklıkta bulunuyor. Son gelişmeyle Kürt güçler ile Rakka arasında önemli bir yerleşim birimi kalmadı. Kürt güçlerin Tabka’yı alması Amerikan yönetiminin YPG’ye ağır silah yardımı yapacağını açıklamasının ardından geldi.

Amerika Suriyeli Kürtlere Yardımı Hemen Başlatabilir

“Amerika YPG’ye silah dağıtımına çok hızlı bir şekilde başlayabilir, ancak bu aşamalı olarak yapılacak.”

Açıklama IŞİD’e karşı mücadele eden Amerika önderliğindeki koalisyonun sözcüsünden geldi.

Türkiye’nin itirazına rağmen, Başkan Trump, YPG’ye Rakka’yı alması için silah yardımı yapılmasını onaylamıştı.

Koalisyon sözcüsü Amerikalı Albay John Dorrian, gazetecilere yaptığı açıklamada, “ Ülkede halihazırda Suriyeli Arap Koalisyon tarafından kullanılan bir miktar destek malzememiz var ve bazıları hızlıca dağıtılabilir” dedi. Dorrian, bununla birlikte net bir zaman dilimi vermedi, bunun kademeli olarak ihtiyaç duyuldukça olacağını vurguladı.

Amerika’nın YPG’ye ne tür silahlar sağlayacağı henüz netleşmiş değil. Ancak Amerikan medyasına yansıyan haberlerde hafif ve ağır makineli silahlar ile zırhlı araçlardan söz ediliyor.

XS
SM
MD
LG