Erişilebilirlik

‘Suriye’de Siviller Hedef Alındı’


Suriye İnsan Hakları Gözlem adlı kuruluş, Çarşamba günü erken saatlerde Suriye’nin doğusunda IŞİD’in kontrolündeki bir kasabaya düzenlenen hava saldırısında en az 30 sivilin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlem, El-Dablan’a bu hafta içinde ikinci kez sivil can kaybına neden olan hava saldırısı düzenlendiğini iddia ediyor.

Örgüt, saldırıyı düzenleyen uçakların hangi ülkeye ait olduğunun bilinmediğini kaydetti.

Hem Amerika liderliğindeki koalisyon hem de Suriye ordusu Fırat Havzası’ndaki kasaba ve kentlerdeki militanları hedef alıyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlem’e göre, Pazartesi günü El-Mayadeen’e IŞİD tarafından cezaevi olarak kullanılan bir binaya düzenlenen hava saldırısında 57 kişi yaşamını yitirmişti.

Koalisyon el-Dablan saldırısı konusunda henüz bir yorumda bulunmadı.

Koalisyon Salı günü yaptığı açıklamada, El-Mayadeen’de,

sivil kayıpları önlemek üzere titizlikle planlanmış bir misyonun yerine getirildiği kaydedildi.

Koalisyon, sivilleri öldürmemek için gayret sarfedildiği ve yapılanlarla ilgili bütün raporların incelendiğini kaydetti.

Suriye rejimi ve Rusya da sivilleri hedef aldığını reddediyor. Koalisyon Rakka’nın IŞİD’den geri alınması için Kürt ve Arap güçlere destek veriyor.

Suriye ordusu ve müttefikleri de Fırat Havzası’nda el-Dablan’ın 65 km kuzeydoğusundaki Der el Zor’u almak için çölden ilerliyor. Amerikalı istihbarat yetkilileri IŞİD’in liderlerinin el-Mayadeen’e konuşlandığını düşünüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG