Erişilebilirlik

Suriye’de Sivil Mağdurlara Havadan Yardım Başlıyor


Havadan yapılacak yardımın hazırlıkları 1 Haziran’da, yani bugün başlıyor. Bu takvim, geçtiğimiz ay Viyana’da yapılan Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısının sonunda Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından açıklanmıştı.

21 ülkenin oluşturduğu Uluslararası Suriye Destek Grubu, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın, Esat hükümeti ya da karadaki diğer güçlerin karadan yapılan yardımları engellemeye devam etmesi durumunda, Suriye’de kuşatma altında bulunan 13 bölgeye havadan gıda ve ilaç yardımı yapması çağrısında bulunmuştu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un sözcülerinden Ferhan Hak, bölgedeki uzmanların somut bir plan yapmaya çalıştıklarını, ancak koşulların son derece zorlu olduğunu bildirdi.

Havadan yardımın her zaman son çare olduğunu belirten Ferhan Hak, bu tür yardım operasyonlarının özellikle Suriye’de daha da zor olduğunu söyledi. Yardım için belirlenen bölgelerin kent merkezlerinde olduğunu hatırlatan sözcü Hak, bu bölgelerde havadan yardım yapılacak alan bulmanın daha da zorlaştığını kaydetti. Hak, yüksek irtifadan yardım malzemeleri atmanın yerdeki sivillere zarar vermek riskini bulundurduğunun da altını çizdi.

Esat rejimi yardımları engelliyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın hükümetinin insani yardım ulaştırma çabalarını sürekli engellemeye çalıştığını söylüyor.

Sözcü Kirby, “Esat rejimi, tek bir imzayla bu durumu düzeltebilir, bu insanları gıdaya, içme suyuna, ilaca kavuşturabilir” şeklinde konuştu, ancak havadan yardımın ne zaman başlayacağı konusunda ayrıntı vermedi.

Şubat ayındaki ateşkes anlaşmasına rağmen Suriye’de hükümet güçleri ve isyancılar arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Birleşmiş Milletler İnsanı Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreteri Stephen O’Brien, kuşatma ve insanları aç bırakmanın savaş silahı olarak kullanılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Birlemiş Milletler, 13 milyon Suriyeli’nin insani yardım ve korumaya ihtiyacı olduğunu bildiriyor.

Öte yandan Suriye’deki ana muhalefet grubu, ülkedeki insani felaketin sorumlularının dünya güçleri olduğunu kaydediyor.

Yüksek Müzakereler Komitesi Sözcüsü Salim El Meslet, “İnsanlarımız ölüyor, şehirlerimiz yanıp kül oluyor ancak tüm dünya bunları izlemeye devam ediyor” şeklinde konuştu. El Meslet, Esat rejiminin ateşkes ihlallerinin ve insani yardımları engellemesinin, uluslararası sözleşmeleri inkar ettiği anlamına geldiğini belirtti.

Öte yandan Ortadoğu Enstitüsü uzmanı Michael Eisenstadt, dünya güçlerinin Suriye’de daha fazla askeri güç kullanmadığı sürece Suriyeli sivillerin durumunda olumlu yönde değişiklik olamayacağını belirtti. Eisenstadt, havadan yapılacak yardımların durumu sadece geçici olarak düzeltebileceği görüşünde. Uzman, ılımlı muhalif grupların askeri becerilerini acilen güçlendirmenin Esat rejiminin gıda kıtlığını silah olarak kullanma stratejisine karşı kullanılacak tek yöntem olduğunu söylüyor.

XS
SM
MD
LG