Erişilebilirlik

Suriye’de Ateşkes Sürer mi?


Amerika ve Rusya Suriye’deki ateşkese Halep’i de dahil ederken, Suriye Ordusu bunun geçici bir ateşkes olacağını belirtti.

Suriyeli muhalifler iki hafta boyunca Halep’e yönelik saldırıda Rusya’yı topçu ateşiyle rejim güçlerine destek vermekle suçluyor. Esad, Halep’i geri almak istiyor ama Rus uzmanlar Kremlin’in temel amacının uluslararası saygınlık kazanmak olduğunu belirtiyor.

Moksova Carnegie Merkezi’nin direktörü Dmitri Trenin Amerika’nın Sesi’ne Moskova’nın barış süreciyle daha ilgili olduğunu söyledi. Trenin’e göre bu taktik Rusya’yı sıradışı bir poziyonda Amerika ile diplomaside eşit tutuyor. Trenin, Rusya kamuoyunun müzakerelere dönülmesinden yana olduğunu kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu hafta içinde Birlemiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile yaptığı görüşmede ateşkes için umudunu dile getirmişti.

Lavrov ayrıca Amerika ile Rusya’nın ateşkesi gözlemlemek için ortak bir merkez kuracaklarını ve iki ülke askeri yetkililerinin yüz yüze görüşebileceklerini de kaydetmişti.

Trenin, Amerikalıların bunu istemeyerek kabul ettiğini kaydetti, Rusların amacının alandaki başarılarını Amerika ile işbirliği yaparak göstermek dedi.

Çarşamba günü Amerika ile Rusya Halep konusunda ateşkes sağladıklarını açıklamıştı.

Rus hava saldırıları Esad güçlerinin alanda kazanımlar elde etmesini sağladı. Rusya’nın Suriye’deki kampanyası Kırım’ın işgalinin ardından Moskova’nın yeninden sahneye dönme çabası olarak da yorumlanıyor.

Moskova Devlet Enstitüsü’nden Victor Mizin, Rusya’nın Suriye’ye müdahalesinin Amerika dahil Batının Moskova’ya yaklaşımını değiştirdiğini belirtiyor. Mizin, “yeni bir diyalog görüyoruz” diyor.

Rusya’nın Mart ayında askerlerinin bir bölümünü Suriye’den çekmesi Putin’in Esad’a işbaşında kimin olduğuna dair bir mesaj olarak yorumlandı.

Halep ve çevresinde çatışan gruplar da durumu daha karmaşık hale getiriyor. Ateşkese dahil edilmeyen El Nusra gibi. Esat rejiminin destekçisi Rusya, Halep’e saldırmanın gerekçesini El Nusra’ya dayandırıyor.

Rusya ile Halep’te ateşkes konusunda anlaşıldıktan sonra Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriyeli muhaliflerin de ateşkese uymasını istemiş, Moskova’dan da Esad’a baskı yapmasını talep etmişti.

Rusya’nın Esad’ın Halep’i alma isteğini ne kadar frenleyeceği merak konusu.

Trenin, Suriye’nin geleceğinden çok Moskova’nın küresel durumuyla daha çok ilgili olduğunu belirtiyor. Trenin, Moskova Suriye ve Ortadoğu konusunda gerçekçi ifadesini kullanıyor.

XS
SM
MD
LG