Erişilebilirlik

Suriye’de Ateşkes Bayramın Sonunu Göremedi


Suriye’de hükümet güçleri Halep’te muhaliflerin elinde tuttuğu bölgeye giden tek yolu kesti. Muhaliflerin bildirdiğine göre hükümet güçleri yolun atış menziline kadar yaklaştı. 250 bin kişinin kuşatma altında kaldığı belirtiliyor.

Castello Yolu’na kadar yaklaşmak Suriye hükümetini Halep’teki muhalifleri kuşatma amacına bir adım daha yaklaştırdı. Bununla birlikte muhalifler kaybedilen yerlerin alınması ve yolun yeninden güvenliğinin sağlanması için çatışmanın devam ettiğini belirtti. Gelişme, Bayram nedeniyle Suriye hükümetinin 72 saat süreyle ateşkes ilan etmesinin ardından geldi.

Suriye’nin en büyük kenti Halep’in nüfusu iç savaştan önce 2 milyondan fazlaydı. Kent yıllardır muhalifler ile rejim güçleri arasında bölünmüş durumda.

Castello Yolu zaman zaman ağır bombardımana maruz kalıyordu ve bu durum yolu kullanılamaz hale getiriyordu. Ancak, hükümet güçlerinin Perşembe günkü ilerleyişi, yola en fazla yaklaşıldığı süreç oldu. Bu ilerleme hükümet güçlerinin yolu daha etkili hedef almasını sağladı ve muhaliflerin Türkiye sınırı yakınında kontrol ettiğini bölümün kesilmesine yol açtı.

Halep’teki muhalif gruplardan Fastakim’in üyesi Zekeriya Malahifji, Reuters’a yaptığı açıklamada şu anda kimsenin Halep’ten çıkamadığını belirtti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejim güçlerinin yola 1 km uzaklıkta olduğunu belirtti.

Suriye ordusuna göre terörist gruplar bölgedeki askeri noktalara saldırmaya çalıştı. Ordu saldırıyı püskürttü ve El-Malah çiftlikleri olarak adlandırılan bölgeyi alarak Castello Yolu’na yaklaştı.

Bölgede savaşan bir diğer muhalif grubun üyesi, bütün grupların takviye kuvvetler gönderdiğini ve rejim güçlerine kaybedilen alanları geri almaya çalıştığını belirtti ancak durumun çok kötü olduğunu akşam rejimin ağır hava saldırısı olduğunu vurguladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, muhaliflerin Halep’te kontrol altında tuttuğu bölgede 250-300 bin kişinin yaşadığını tahmin ediyor. Altıncı yılına giren Suriye’deki iç savaşta, en az 250 bin kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 7 milyon insan ülke dışına çıktı ve 5 milyona yakın kişi de ülke içinde evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Çarşamba günü Suriye’de ilan edilen ateşkesi memnuniyetle karşılamış, ateşkesi uzatmak için görüşmelerin devam ettiğini belirtmişti. Devlet Başkanı Beşar Esat’ın ordusu Eylül ayından bu yana Rus hava desteği ile güçlenmiş durumda.

Geçen ay Esat’ın müttefiklerinden Lübnan’daki Hizbullah örgütü, Halep’e daha fazla savaşçı göndereceğini açıklamıştı. Örgütün lideri Halep’in savunması ile Şam’ı eşdeğer tuttuğunu belirtmişti.

Esat’ın müttefikleri Halep’te El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ile savaştıklarını belirtiyor. Özgür Suriye Ordusu şemsiyesi altındaki gruplar ise Halep’te muhaliflerin elindeki alanı kendilerinin kontrol ettiğini söylüyor.

Özgür Suriye Ordusu’nun içindeki bazı gruplar, aralarında Türkiye ve Amerika’nın da bulunduğu bazı ülkelerden askeri alanda destek alıyor. Nusra Cephesi, Halep’in güney batısında hükümeti destekleyen güçlerle savaşta önemli bir rol oynuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG