Erişilebilirlik

Suriye BM Nezdinde Türkiye’yi Kınadı


Suriye hükümeti Türkiye’nin El-Bab’daki askeri operasyonları kınadı. Kınama ile ilgili olarak Suriye, BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanı’na iki ayrı mektup yolladı. Kınama mesajında Türkiye’nin El-Bab’ta yürütmekte olduğu askeri operasyonlar ile Suriye halkına karşı suç işlediği ileri sürüldü. Suriye hükümeti ayrıca Türkiye’nin sözkonusu operasyonlarla Suriye’nin egemenliğine de saldırıda bulunduğunu iddia etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlem adlı kuruluş da Türk topçusu ve uçaklarının bombardımanında Çarşamba gününden bu yana 45 sivilin hayatını kaybettiğini öne sürdü.

Türkiye, koalisyon güçleri işbirliğiyle uzunca bir süredir IŞİD denetimi altında bulunan El-Bab kasabasını örgütten kurtarabilmek amacıyla bölgede askeri operasyonlarına devam ediyor. Türkiye bu sayede sınır bölgesi yakınlarındaki alanı IŞİD terör örgütünden temizlemeyi hedefliyor.

Rus güçleri Rakka’da IŞİD hedeflerini vurdu

Öte yandan Rus ordusundan yapılan açıklamada da Suriye toprakları içerisindeki bazı IŞİD hedeflerinin vurulduğu açıklandı. Açıklamada Rusya’daki hava üssünden kalkan Tu-95 tipi bombardıman uçaklarının Rakka yakınındaki IŞİD hedeflerini uzun menzilli füzelerle vurdukları belirtildi. Suriye’deki Rus askeri üssünden havalanan uçakların da bombardıman uçaklarına eşlik ettiği operasyonda IŞİD’in eğitim kampı ve bir kontrol biriminin yok edildiği ifade edildi.

Geride bıraktığımız haftalarda da benzer şekilde hava saldırıları yapan Rusya, Eylül 2015 tarihinden bu yana Suriye hükümeti ile işbirliği halinde bölgede bombardımanlara katılıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG