Erişilebilirlik

Suriye Barış Görüşmeleri Yeniden Başladı


Suriye muhalefet heyeti Cenevre'de BM-Arap Birliği özel temsilcisi Lahdar Brahimi ile görüşmeye giderken
Suriye hükümeti ve muhalefeti bir araya getiren Cenevre barış görüşmelerinin ikinci turu devam ediyor.

Müzakerelerde arabulucu rolünü üstlenen Birleşmiş Milletler Temsilcisi Lahdar Brahimi, Pazartesi günü ayrı toplantılarda taraflarla ayrı ayrı görüştü.
Suriye muhalefet sözcüsü Monzer Abik, Brahimi’ye Suriye’de kurulması planlanan geçici hükümet ile ilgili görüşlerini sunduklarını açıkladı.

Brahimi, Cenevre barış görüşmelerinin geçen ay yapılan ve az ilerleme sağlanan ilk turunu, mütevazı bir başlangıç ancak üzerine barış inşa edebilecek bir adım olarak nitelemişti.
Taraflar arasında, olası bir geçiş hükümetinden, kuşatılmış bölgelere insani yardımın ulaştırılmasına kadar pek çok konuda hala büyük görüş ayrılıkları bulunuyor.

Bu arada, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye’de kuşatılmış bölgelere ilaç ve gıda gibi insanı yardımların girişinin hızla yapılması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne karar tasarısı sunmaya hazırlandıklarını söyledi.

Fransa’dan bu açıklama, Pazar günü kontrolü isyan güçlerinin elinde bulunan Humus kentinden 600 kişinin tahliye edilmesinin ardından geldi.
Suriye’de 2011’de başlayan ayaklanma sonrasında başlayan iç savaşta 130 binin üzerinde insan hayatını kaybetti, 9 milyon Suriyeli evlerini terk etmek zorunda bırakıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG