Erişilebilirlik

Suriye Barış Görüşmeleri Ağustos Sonu Yeniden Başlayabilir


Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Stephan de Mistura, ara verilen Suriye barış görüşmelerinin Ağustos ayı sonunda yeniden başlamasını amaçladıkları söyledi. Suriye'de beş yıldır süren krize bir çözüm bulmak için yeni görüşmelerin başlanabileceğine işaret eden Mistura, ABD ve Rusya’nın somut ilerleme yönünde atacakları adımdan umutlu olduğunu söyledi.

Mistura, Birleşmiş Milletler’in Cenevre merkezinde bir dizi toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, "Amerikalı ve Rus üst düzey yetkililer ile acil sorunları masaya yatırdık. Acil ihtiyaçları değerlendirdik. Siyasi geçiş, terörle mücadele, insani ihtiyaçlar, düşmanlıkların sonlandırılması konularını ele aldık” dedi.

Mistura, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry arasında Moskova ve Laos’ta gerçekleşen ikili toplantılarda Suriye’de barışı sağlamak olumlu bir anlayışın ortaya çıktığını belirtti.

Mistura, “Biz açıkçası bugün yapılan toplantılarda bazı ilerlemeler kaydettik, ancak konuyla ilgili daha fazla ayrıntı özellikle ABD ve Rusya tarafları arasında önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleşecek toplantılarda olacak. Biz de tüm desteğimizi vereceğiz. Amacımız çok net bir şekilde Ağustos ayının sonuna doğru Suriye görüşmelerine üçüncü tur ile devam etmek” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG