Erişilebilirlik

Suriye: 'Amerika ve Türkiye'nin Anlaşması Egemenliğimize Saldırı'


Suriye rejimi yaptığı açıklamada, Amerika ve Türkiye arasında Suriye’nin kuzeyi konusunda bir anlaşmaya varılmasının, ülkenin egemenliğine, toprak bütünlüğüne açık bir saldırı ve tehlikeli bir girişim olduğunu belirtti.

Suriye resmi haber ajansı SANA’ya açıklama yapan bir dışişleri bakanlığı yetkilisi, Türkiye ve Amerika’nın bölgede bir harekat merkezi kurmak konusunda anlaşmaya varmasını, Suriye’ye karşı Türk-Amerikan saldırganlığı olarak niteledi.

Aynı yetkili söz konusu anlaşmanın bölgede barış ve istikrar açısından tehlikeli bir girişim olduğunu söyledi.

Türkiye ve ABD, Ankara'da 2 gün süren toplantılar sonrasında, Suriye'de güvenli bölgenin oluşturulması için ABD ile ortak herakat merkezi kurulması konusunda karara vardı.

ABD ve Türkiye tarafından yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

"Görüşmelerde,

-Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,

-Bu çerçevede, 'güvenli bölge' tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezi'nin en kısa zamanda kurulması,

-Müteakiben, 'güvenli bölge'nin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır."

Erdoğan: "Fırat'ın doğusundaki adım Amerikalılar ile atılıyor"

Toplantılarda alınan kararın açıklanmasından sonra, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Burada aslolan Fırat'ın doğusunda bu adımın atılması meselesiydi. Bu da şimdi Amerikalılar’la birlikte gerçekleştiriliyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinin ABD askeri heyetiyle görüşmeleri öncesi ve sırasında, toplantılarda bir anlaşmaya varılmazsa Türkiye'nin tek taraflı olarak Suriye'nin kuzeydoğusuna bir operasyon yapabileceği mesajlarını veriyordu.

Kararı olumlu değerlendiği gözlemlenen Erdoğan, güvenli bölge sürecinin başlayacağını ve ABD ile görüşmelerin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG