Erişilebilirlik

Suriye'de 56 Kişi Öldürüldü


Suriye’deki çatışmalarda 56 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Merkezi İngiltere’de olan Suriye İnsan Hakları Gözlem adlı insan hakları örgütü Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada en şiddetli çatışmaların Humus ve Şam’da yaşandığını kaydetti.

Örgüt yetkilisi Rami Abdülrahman Duma’daki çatışmalarda iki çocuğun da hayatını kaybettiğini söyledi. Duma’da bombardımanın günlerdir devam ettiği bildiriliyor.

Ölü sayıları bağımsız olarak doğrulanamıyor.

Arap Birliği Genel Sekreteri Barış Gücü İstedi

Bu arada, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi Suriye’ye barış gücü sevk edilmesi gerektiğini ve barış gücünün çatışmalara taraf olmadan ateşkesi uygulaması gerektiğini söyledi. Kıbrıs’ta temaslarda bulunan el Arabi, Suriye krizine çözüm bulunması için dış desteğin sağlanmasında en önemli gelişmenin Meksika’da G20 zirvesinde yapılan Obama – Putin görüşmesi olduğunu söyledi.

Başkan Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Meksika’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından yayınlanan ortak açıklamada iki liderin Suriye halkının geleceğini demokratik bir şekilde tayin etme hakkına sahip olduğu konusunda mutabık oldukları belirtildi. Taraflar arasındaki görüş ayrılıklarına değinilmedi.

Suriye’nin en önemli müttefiklerinden biri olan Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nin Şam rejimine karşı herhangi bir yaptırım kararı almasını engelliyor.

Suriye’de şiddet olaylarının artması Birleşmiş Milletler gözlemcilerinin çalışmalarını askıya almasına neden oldu. Ancak Tümgeneral Robert Mood BM gözlemcilerinin ülkeyi terk etmeyeceğini açıkladı. BM gözlemcileri Suriye özel temsilcisi Kofi Annan tarafından hazırlanan altı maddelik barış planının uygulanmasını denetlemekle görevlendirildi.

Ateşkes anlaşmasına rağmen Suriye’de şiddet olayları durmadan artıyor.

İstanbul’da bulunan Suriyeli muhalifler BM misyonunun başarısız kaldığını söylüyor.
BM Güvenlik Konseyi gözlemcilerin görev süresini uzatılması konusunda 15 Temmuz tarihine kadar karar vermek durumunda.
XS
SM
MD
LG