Erişilebilirlik

Sur’dan Çıkanların Sayısı 29 Oldu


Diyarbakır Valiliği’ne yapılan başvurular üzerine Sur’da Cumhuriyet İlkokulu ve Yenikapı civarında tedbir alan askerler, sivillerin çıkması için anons yaptı. Anonsun ardın üç kadın, bir bebek ve biri yaralı dört erkek ellerinde beyaz bayraklarla bölgeden çıktı. Bir süre sonra da üç kişinin daha çıkmak istediği bilgisi valiliğe ulaştı. Bunun üzerine yeniden tedbir alan askerler bu kişileri de bölgeden çıkardı.

Diyarbakır Valiliği olayla ilgili, “Söz konusu şahıslar emniyetli bölgeye alınmış, yaralı bir erkek şahıs güvenlik güçleri tarafından zırhlı araç ile alınarak olay yerinde hazır bekletilen 112 Acil Servis ambulansına teslim edilmiş ilk kontrolüne müteakip hemen hastaneye sevki sağlanmıştır” açıklaması yaptı.

Sur’dan Çıkanların Sayısı 29 Oldu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

Bu açıklamadan sonra 18 kişinin daha çıkarıldığı bilgisi geldi.

Bu arada HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sur yürüyüşünün ardından bugün bir basın toplantısı düzenledi. DTK Eş Başkanları Hatip Dicle, Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, ve HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit’in de katıldığı toplantıda Demirtaş, Sur yürüyüşlerinin sürmesini istedi.

Demirtaş'tan Sur’a Yürüyüş Eyleminin Sürdürülmesi Çağrısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

Demirtaş, “Sur'daki vahşet politikaları ve insan suçu işlenmeye devam ediliyor. Bir yerde barikat kuruldu, hendek kazıldı şehrin tamamının yakılıp, yıkılması savaş suçudur. Şu anda Cenevre ve Roma sözleşmesinin 25 ayrı maddesi AKP tarafından ihlal ediliyor. Sivil yerleşim birimlerine ordu güçleri ve ağır silahlar ile ateş açamazlar. Hepsi suçtur, suç olduğunu bildikleri için şimdi bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyorlar. Sur'da yapılan vahşet devlet hakkı ve hukuku değil, AKP'nin hakkı hukuku değildir. Hükümet, silahlı insanlarla mücadele edecekse bunu bağlayan bir hukuk vardır, onun dışına çıkmıştır, suç işlemiştir. Cizre'de katliam işlenmiştir. Sur'da yüz binlerce insanı evinden etmiştir. Sur'daki vahşet bitene kadar demokratik haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz. Tehdit edebilirler, her türlü çılgınlığı yapabilirler ama biz geri adım atmayacağız” dedi.

Demirtaş, "Halen 10'dan fazla küçük çocuk bulunduğu ve tahliye edilmesi beklentisi vardır. Bugünde sivillerin tahliyelerini gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Bizim temennimiz bütün insanların çıkabilmesi ve hiç kimsenin yaşamını yitirmemesidir. Bütün beklentimiz budur. Tahliyeler ile ilgili diyaloglara biz kapalı olmadık, olmayacağız. Orada kaç kişinin tam olduğunu ne hükümet ne valilik ne de biz bilmiyoruz. Bir hükümet düşünün ki, bütün ordu gücü ile operasyon yaptığı mahallelerde kaç kişi yaşadığını bilmiyor. Davutoğlu ve ekibine kalsa bütün Sur'u havaya uçurun diyecek kadar vahşileşmiş durumdadırlar" diye konuştu.

Demirtaş, Cizre dahil bütün katliamların delilleri, fotoğrafları, görüntüleri ve görüntü kayıtlarının arşivlendiğini kaydederek, bunları Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşıyacaklarını söyledi. Demirtaş, ”Özel hukuk komisyonu bir dosya hazırlıyor. Bugün bu mümkün olmayabilir ama yakın zamanda uluslararası ceza mahkemesinde bu insanlık suçunu cezalandıracağız. İnsanlığa karşı işlenmiş suçlarda zaman aşımı yoktur" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, Diyarbakırlıları toplu olarak Cuma namazı kılmaya da çağırdı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG