Erişilebilirlik

Sur Yürüyüşüne Polis Müdahalesi


Diyarbakır’da DTK’nın çağrısıyla düzenlenen kitlesel basın açıklamasının ardından Sur’a yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Müdahale sırasında gözaltına alınanlar oldu.

Demokratik Toplum Kongresi, Demokratik Bölgeler Partisi ve Halkların Demokratik Partisinin çağrısıyla düzenlenen basın açıklamasına, binlerce kişi katıldı. Bağlar İlçesindeki Koşuyolu Parkında düzenlenen açıklama öncesi toplanan gruplar, hükümet aleyhine sloganlar attı. ‘Barış Anneleri’ isimli grup barışı simgeleyen beyaz başörtüleriyle katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken aylarca içerdekilere teslim olmasını isteyenlerin, halkın direnişine bakmasını isteyerek "Kürt halkı teslim olmayacak. Aylardır katliamlarla, savaşlarla halkı teslim almaya çalışanlar bu direniş tablosuna baksınlar. Bu hesap yanlış bir hesaptır. Bu katliam hesabı sonuç vermeyecek. Sur'da, Cizre'de, Derik'te, Nusaybin'de Kürt halkı direnişiyle kanıksandı. Bugün Kürdistan'daki katliam konseptinin inisiyatifinin tamamen gladyo yapılarında. Cizre, Silopi ve Sur'da vahşet binaları ve bodrumlarıyla değil Kürdistan'ın dört bir parçasına barış anıtlarıyla gelecek” dedi.

Daha sonra söz alan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya hep beraber barışın gelmesi için çalışacaklarını belirterek ”İnsanlarımızın, ezilenlerin, Amedliler’in, Kürdistan'ın hayatını cehenneme çevirenler, nasıl bir cehennemle karışılacaklarını görecekler. Özgürlüğün önündeki engeli kaldırın İnsanların hayatını cehenneme çevirerek cenneti istemeyeceğiz. Halk mücadelesi budur. Kimin hak yolunda, kimin zulüm yanında olduğunu herkes görecek ve tarih bunu yazacak" diye konuştu.

Sur Yürüyüşüne Polis Müdahalesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

Konuşmaların ardından grup sokağa çıkma yasağı ve operasyonların sürdüğü Sur ilçesine doğru yürümek istedi. Ancak alan çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan polis yürüyüşe izin vermedi. Grupların yürümekte ısrar etmesi üzerine polis müdahale etti.

Polis parkın her tarafına dağılan göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Kentin birçok sokağına dağılan göstericilerle polis arasındaki çatışmalar saatlerce sürdü. Müdahaleler sırasında gözaltına alınanlar oldu. Yenişehir’de göstericilerin arasında kalan arkadaşlarını kurtarmak isteyen polis havaya ateş açtı.

Bu arada Bağlar İlçesindeki gösterilerde başından vurulan 22 yaşındaki Abdullah Yılmaz ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Yılmaz yolda yaşamını yitirdi. Valilik Yılmaz’ın ölümünün olaylarla ilgisi bulunmadığını babası tarafından vurulduğunu açıkladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG