Erişilebilirlik

Sur Sakinlerine Yol Göründü


Sur ilçesinin Ali Paşa Mahallesi’nin sessizliğini cami hoparlöründen yapılan anons bozdu. Anonsta, mahalle sakinlerinin, 1 Mayıs’a kadar evlerini boşaltmalarını isteniyor. Aslında bu anons bekleniyordu. Ancak anons beklenenden önce yapıldı.

Sur’da 2015 ve 2016 yıllarında yaşanan sokak çatışmalarının ardından, birçok mahalle için kentsel dönüşüm kararı alındı. Çatışmaların yoğun olduğu mahallerde karar hemen uygulandı. Çatışmalar nedeniyle zaten boşaltılan mahallelere kimsenin dönmesine izin verilmedi. Bir yandan evler yıkılırken, bir yandan yerine yenileri yapıldı.

Sur Sakinlerine Yol Göründü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Çatışmalardan daha az etkilenen üç mahalle de dönüşüm kapsamına alındı. Bunlardan biri de Ali Paşa Mahallesi. Bu yüzden de geçen yıl çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan mahalle sakinlerine yine yol göründü. Ancak bu kez dönmemek üzere gidecekler. Birçoğunun evi istimlak edildi. Uzmanların belirlediği değerler ödendi. Ancak kimse memnun değil. Kimisi kiracı olduğu için karardan memnun değil, Veysi Çakar gibi... Hastalığı nedeniyle engelli maaşıyla geçinen Çakar, “İkindi ezanından önce camiden anons ettiler, Pazartesiye kadar boşaltmamızı istediler. Evini satan ya ev bulur ya da kiraya gider ama benim hiç bir gelirim yok. Tek gelirim engelli maaşı, onunla da geçinemiyorum. Gideceğim yerde ne yapacağımı bilmiyorum. Çıkmayıp ne yapacağım, güvenlik güçleri gelse kavga mı edeceğiz? Söyleyeceğimi söylerim ama mecburen çıkarım,” dedi.

Üç oğluyla birlikte iki evde yaşayan Yıldız Kardaş, 26 yıl önce köyü boşaltıldığı için Mardin’den Diyarbakır’a göç etmiş. Bir oğlu cezaevinde olan Kardaş, hayatının ikinci göçünü geçen yıl yaşamış. Sur’daki çatışmalar nedeniyle başka mahalleye taşınan Kardaş ve çocukları, olaylar sona erince geri dönmüş. Ancak şimdi bir kez daha yollara düşecekler. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Kardaş, evleri için toplam 200 bin lira ödendiğine dikkat çekerek, “Ne yapacağımı bilmiyorum? Bu bize yapılan zulümdür. Bu gece sabaha kadar ağladık. Bu evde 4 aile yaşıyoruz 200 bin lira vermişler. Mecburen taşınacağız. En azından okullar kapanana kadar idare etselerdi... Bu verdikleri para para değil kiraya bile çıkamıyoruz. Kiramızı verecek para yok. Bu parayla ancak bir kaç ay kiramızı veririz” diye konuştu.

Kardaş’ın kapı komşusu Aykaç ailesi de iki katlı bir gecekonduda üç aile yaşıyor. Onlar da kan davasından kaçarak gelmiş. Kardaş gibi onlar da üçüncü kez göç edecekler. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Fatma Aykaç, şaşkın. Aykaç, “Üç ev burada yaşıyoruz. 100 milyar para verdiler ve bu parayla ev alınmıyor. Nereye gidiyorsak, 200, 250, 300 bin lira diyorlar. Çocuklarımız küçük üç aile burada yaşıyoruz. Geçimimiz olmuyor. Bu zulüm değil mi? Ne yapacağımızı ben de bilmiyorum. Herhalde gider çadıra yerleşiriz. Başka bir umudumuz yok, ne yapalım? Aybaşına kadar boşaltın demişler, dünden beri anons ediyorlar ‘Boşaltın’ diye. İşte halimizi görüyorsunuz, çocuklarımız küçük ne yapalım?” diye konuştu.

Yetkililerin tanıdığı sürenin dolmasına günler kaldı. İsteksiz olsalar da evlerini boşaltmak dışında çareleri yok. Kendilerini bekleyen yeni hayata ayak uydurmak zorunda kalacaklar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG