Erişilebilirlik

Sur Davası’nda Tahir Elçi Cinayeti İzi


Diyarbakır’ın Sur İlçesi'nde 15 Ağustos 2015 günü özyönetim ilan edilmesi ve ardından kazılan hendek ve barikatlarla ilgili soruşturma tamamlandı. Şubat ve Mart aylarında teslim olan 40 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, 20 sanık için “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmaktan” ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle, diğer 20 sanığın ise çeşitli terör suçlarından 5 ila 110 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede ilk kez Tahir Elçi cinayetiyle ilgili bir iddia da yer aldı. İddianın sahibi tutuksuz yargılanan E.Ö., 'Rodi' kod adlı PKK’lının yanından hiç ayırmadığı kamerası olduğunu belirterek, kamerada Elçi’nin vurulma anına ilişkin görüntülerin olduğunu ifade etti. E.Ö olaylar sırasında sokağa kaçan PKK’lılardan Mahsum Gürkan’nın Elçi’yi vurduğunu iddia ederek, ”Kamerada Tahir Elçi'nin vurulma anına ait görüntüler vardı. Görüntüler bulunduğum ortamda Rodi ve Zagros adlı örgüt mensupları tarafından izletildi. İzlediğim görüntülerden çok net bir şekilde Mahsum Gürkan'ın tek bir atışla Tahir Elçi'yi vurduğunu bizzat gördüm. Görüntülerde Mahsum Gürkan'ın 'Ben vurdum, ben vurdum' dediğini gördüm. Tahir Elçi olayında Mahsum Gürkan'ın yara almadığını, 'Hakkı' kod adlı örgüt mensubunun sırtından ağır yaralandığını biliyorum. Sur'da tedavisi devam ediyordu. Operasyonun 40'ıncı günü sorumlular hariç diğerleri mühimmat tükendiği için teslim olmak istedi. Sur sorumlusu Ciyager'in talimatı ile mühimmat sevki yapılınca çatışmaya devam ettiler," dedi.

Diyarbakır Barosu ise iddialara ilişkin neden şimdiye kadar işlem yapılmadığını sordu. Her hafta düzenlenen Elçi’yi anma etkinliğinde konuşan Diyarbakır Barosu Genel Sekreteri Abdullah Cağer, "O dönemde burada yakalanan bir şahıs eğer varsa, 10 aydır bu şahısa ilişkin neden bize herhangi bir bilgi gelmedi ve neden bu dosyaya ilişkin herhangi bir işlem yapılmadı. Tahir Elçi'nin öldürüldüğü yerdeki görüntüler defalarca izlendi. Yine bu kapsamda orada görgü tanığı olabilecek ne kadar kişi varsa, imkanlar dahilinde hepsine ulaşmaya çalışmışız. Bütün bu kapsamda hiç birisinin buna yönelik, kaçan şahısların ateşinden kaynaklı bir öldürme olasılığının olmadığını gördük. Nihayet soruşturma makamı tarafından askeri kriminal’de bilirkişiler istenmiş, yerinde lazer ışınları ile birlikte ölçümler alınmış, kurşunun geleceği yön tespit edilmiş, bütün yapılan çalışmalar neticesinde dosya Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş. Adli Tıp Kurumu'na gönderilmeden bu heyetin gönderdiği raporu da biz soruşturma makamından almıştık ve detaylı incelemiştik. Burada kaçan iki şahsın silahından çıkan herhangi bir kurşunun başkana (Tahir Elçi) isabet etmediği, başkanın öldürülmesi olayından önce bunların ateş edemez hale geldiklerinde bile başkanın henüz yaşadığı bütün görüntülerde açık bir şekilde belirlenmiştir. O dönemde burada yakalanan bir şahıs eğer varsa, 10 aydır bu şahıs, bu şahsa ilişkin neden bize herhangi bir bilgi gelmedi ve neden bu dosyaya ilişkin herhangi bir işlem yapılmadı. Bütün bu hususlar sadece ve sadece başkanın öldürülmesine ilişkin olayı, cezasızlıkla mücadele kapsamındaki dosyalara onun dosyasını da eklemekten ibarettir. Ancak biz Diyarbakır Barosu olarak buna izin vermeyeceğiz ve başkanın dosyasının bu şekilde kalmasına izin vermeyeceğiz," diye konuştu.

E.Ö.’nün bir iddiası da, Türk yetkililerin sık sık dile getirdiği yabancı savaşçılarla ilgiliydi. E.Ö. militanlar arasında keskin nişancı olduğu söylenen Alman vatandaşı üç erkek ve yabancı uyruklu 2 kadın gördüğünü söyledi. E. Ö., "Erkek olanların elinde Zagros tabir edilen silah, diğerlerinde Kanas vardı. Zagros'u kullanan Alman uyruklunun kod adı Cotkar'dı," dedi.

İddianamede yer alan bir bilgi de DBP ilçe başkanıyla ilgiliydi. Sur'da yaralanan DBP Bağlar İlçe Başkanı R.K.’nin parmak izinin bir evdeki patlayıcı düzeneğinin üzerinde tespit edildiği iddianamede yer aldı. Ancak R.K. savcıya verdiği ifadede "Barış için sivil toplum kuruluşları tarafından çadır kuruldu. Savaşa karşı olduğumuz için orada bulunuyordum," dedi.

Sanıklar Aralık ayında yargılanmaya başlanacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG