Erişilebilirlik

Sur’daki Yıkım Uydudan Görüntülendi


Google’ın harita ve yol Google Earth bu kez Diyarbakır’ın yaklaşık 7 aydır sokağa çıkma yasağı uygulanan Sur’daki mahalleleri görüntüledi. Google Earth, halen sokağa çıkma yasağı uygulanan mahalleri de görüntüledi. Uydu görüntülerinden bölgede meydana gelen hasar net bir şekilde gözler önüne seriliyor. Çatışmalar sırasında hasar gören binaların yıkılması nedeniyle oluşan boşluklar hemen fark ediliyor.

Görüntülerde ilk dikkat çeken, Baro Başkan Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Yeni Kapı Sokak’ın da içinde bulunduğu Savaş Mahallesindeki tahribat oldu. Yeni Kapı Sokağın hemen sonunda eskiden onlarca yapının bulunduğu bölgede geniş bir alan açılmış. Bölgedeki biri aracın bile zorlukla geçtiği sokaklarda bulvarları andıran geniş yollar açılmış.

Tahribatın en yoğun olduğu yerlerden biri de Hasırlı Mahallesi. Yoğun çatışmalara sahne olan mahallede geniş yollar açılmış.

Çatışmaların sembolü haline gelen Kurşunlu Camii ve çevresindeki hasar da uydu görüntülerinde net bir şekilde görülüyor. Daha önce cami çevresinde bulunan bir çok yapı artık yok. Caminin hemen yanında bulunan ve geleneksel Diyarbakır mimarisini yansıtan bina da yerle bir edilmiş. Görüntülerde cami ve çevresindeki yıkım da görülebiliyor. Diyarbakır’la özdeşleşen dar sokakların bir çoğu da artık yok. Görüntülerde enkaz halindeki binalar da dikkat çekerken, Ermeni Kilisesi gibi tarihi eserlerdeki tahribat da gözden kaçmıyor.

Güvenlik güçlerinin, PKK’nın şehir örgütü YPS militanlarının kazdığı hendek ve kurduğu barikatları kaldırmak için geçen yıl aralık ayında başlattığı operasyon Mart’ta sona ermişti. Ancak hasar gören binaların yıkılması ve enkazların temizlenmesi için bazı bölgelerde halen sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bölgeyle ilgili hükümet tarafından acil kamulaştırma kararı alınmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG