Erişilebilirlik

Sur’da Tahliyeler İçin Son Gün


60’lı yaşlardaki Fatma Ören, evindeki son eşyaları da alarak kamyonete yüklüyor. Küçük oğlu akvaryumu almayı unutmuyor. Aile, 30 yıla yakın süredir yaşadığı Sur’u bir daha dönmemek üzere terk ediyor. Gitmeden önce Amerika’nın Sesi’ne konuşuyor Ören. 30 yıl önce köylerini terk etmek zorunda kaldıklarını belirterek, “30 yıldır burada yaşıyoruz. Şimdi çıkmak zorundayız. Bağlara gideceğiz. Bu üç katlı bina için 150 bin lira verdiler. Kime yetecek? Ne yapacağız?” sözlerini bitirmeden arkasını dönüp gidiyor.

Sur’da Tahliyeler İçin Son Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

İki yıl önceki sokak çatışmalarından etkilenen 6 mahalleden sonra Ali Paşa ve Lalebey Mahallelerinin de boşaltılmasına karar verildi. Mahalle sakinlerine tanınan süre bugün doldu. Son günü bekleyen mahalle sakinleri bugün mahalleyi terk etmeye başladı. Nüfusları yaklaşık 7 bin olan iki mahallede yaşayanların büyük bölümü, başka ilçelere taşındı. Ev sahiplerine kamulaştırma bedelleri ödendi ancak ödenen paralarla başka yerde ev almak çok zor. Mahallede yaşayan kiracıların ise durumu daha zor çünkü kiracılara herhangi bir bedel ödenmedi.

Mahallenin en eskilerinden Umut ailesi de evlerini bırakıp bilinmeze doğru gidiyor. Son eşyalarını da alan aile mahalleyi terk etti. Yeni taşınacakları yeri sevmediğini söyleyen Barış Umut, “Kamulaştırma oldu, olaylar oldu. Aslında biz çıkmak istemiyoruz ama çıkmak zorundayız. Dayım karşı evde oturuyor. Şu arsa onun eviydi. Sabah kahvaltısında kepçe geldi. Bize üçüncü defa uyarı geldi. Bize de kepçe gelse daha kötü. Daha rahat taşımak varken niye sıkıntı yaşayalım. Taşınmak istiyor muyuz? Bu güzelim yeri bu cenneti bırakıp nereye gidelim? Yeni ev tuttuk ama hapishane gibi dışarı çıkamıyoruz. Sokak küçük, ne mahalle var, ne tanıdık var” diye konuştu.

Seniha Yıldız ise eşyalarının büyük bölümünü taşıdı. Kalanları okulların tatil olmasından sonra alacak. Yıldız, “Buradan giderken sanki ölüme gidiyoruz. Orada nasıl yapacağız bilmiyoruz? Buraya alışmıştık, hayatımız iyiydi. Biz buradan gitmek istemiyoruz ama bizden zorla aldılar” diye konuştu.

Geçmişi Milattan Önce 7500’lü yıllara dayanan Sur dünyada yerleşik hayatın ilk başladığı yerlerden biri. İki yıl önce PKK’nın gençlik örgütü YPS ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalara sahne olan Sur’da 20’ye yakın mahalle çatışmalardan etkilendi. Çatışmaların yaşandığı 6 mahalledeki 2 bine yakın yapının yıkımına daha önce başlanmıştı. Hükümet bu yapıların yerine 44 yeni yapı yapılacağını açıklamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG