Erişilebilirlik

SANA: 'Suriye Ordusu Türkler'e Karşı Koymaya Hazırlanıyor'


Suriye resmi haber ajansı Sana, Suriye ordusunun birliklerini Suriye'nin kuzey doğusunda Türkiye'nin harekatına karşı koymak için konuşlandırmaya hazırlandığı haberini geçti. Haberi Reuters haber ajansı da verdi.

Reuters haber ajansına göre Kürt yönetimi yaptığı açıklamada Kürtler ve Suriye rejimi arasında varılan anlaşma sonucu Suriye ordusunun Türkiye sınırının tamamı boyunca konuşlanacağını ve Türkler'in harekatını püskürtmeye yardım edeceğini bildirdi.

Açıklamada sınırda konuşlanacak Suriye ordusu için "saldırıya karşı koymak ve Türk ordusuyla yancılarının girdiği diğer yerleri özgürleştirmek için SDG'ye destek olacak" ifadeleri kullanıldı. Bu yerlere örnek olarak Afrin gösterildi.

"Prensipte anlaşmaya vardık"

Bir açıklama da Kobani Kent Savunma Konseyi Savunma Bakanı İsmet Şeyh Hesen'den geldi. Hesen Rusya ve Suriye rejimiyle anlaşma yaptıklarını belirtti.

Hesen açıklamada “Bütün ülkeleri, Birleşmiş Milletler’i (BM), Arap Birliği’ni, BM Güvenlik Konseyi’ni aradık. Kimse bize adil davranmadı. Bize kimsenin yardımı dokunmayacağını ve birlik olmamız gerektiğini söylediğimizde kimse inanmıyor. Şimdi neler olduğunu görüyorsunuz. Bize destek vermek istemiyorlar. Bu nedenle bugün Rusya ve Suriye hükümetiyle bir anlaşmaya vardık. Prensipte bu gece gelecekler" dedi.

Kobani Yönetimi: 'Suriye Rejimiyle Anlaştık'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:10 0:00

Suriye’nin Kobani kentindeki Kürt yönetimin sözcüsü Muhammed Şanin ise rejim güçlerinin Kobani’de üç noktada konuşlanacaklarını bildirdi. Sözcü bu noktalardan birinin kent merkezinde diğer ikisininse kentin batı ve doğusunda olacağını aktardı.

TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bugün Tel Abyad’da kontrolu ele geçirmişti. Kobani, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları sonucu Türkiye tarafından kontrol edilen Fırat nehrinin batısıyla Tel Abyad arasındaki bölgede kalıyor.

"Görüşmeler Rus hava üssünde yapıldı"

Reuters haber ajansı da Kürtler liderliğindeki SDG’nin Suriye’de Rusya’ya ait bir hava üssünde görüşmeler yürüttüğü haberini geçti.

Suriyeli Kürt siyasetçi Ahmed Süleyman Reuters’a daha önce yaptığı açıklamada varılacak bir anlaşmayla Türkiye’nin saldırısına son vermeyi umduklarını kaydetmişti

Kürt Demokrat İlerleme Partisi üst düzey üyelerinden Süleyman görüşmelerin Lazkiye’deki Hmeymin Hava Üssü’nde yapıldığını aktarmıştı.

ABD'den asker çekme kararı

ABD Savunma Bakanı Mark Esper bugün CBS televizyonuna yaptığı açıklamada "Son 24 saatte Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Suriyeliler ve Ruslar'la Türkler’e karşı kuzeyde bir saldırı yapmak için anlaşmaya çalıştıklarını öğrendik” ifadelerini kullanmıştı.

Esper ABD askerlerinin SDG ve Türk Silahlı Kuvvetleri arasında sıkıştığını, bu nedenler bin kadar ABD askerini Suriye'nin kuzey doğusundan en güvenli ve hızlı şekilde çekeceğini belirtmişti.

Suriye’de 2011’de iç savaşın başlamasının ardından Kürtler liderliğindeki güçler ülkenin doğusunda ve kuzeyinde bazı bölgeleri kontrol altına almıştı. Bu bölgelerde kendi yönetimlerini kuran Kürtler amaçlarının özerklik olduğunu, bağımsızlık istemediklerini söylüyor.

Kürt gruplar ve Şam arasındaki karşılıklı düşmanlığa ve Baas rejiminin bu gruplara sistematik olarak baskı uygulamış olmasına rağmen SDG nadir durumlarda Suriye rejiminin yanında çatışmalara katıldı.

Taraflar ortak düşmanlara, özellikle de Türkiye’nin desteklediği muhaliflere karşı düzenlenen saldırılarda birlikte hareket etti.

XS
SM
MD
LG