Erişilebilirlik

Süper Mikroba Karşı Ne Yapılabilir?


Süper Mikroba Karşı Ne Yapılabilir?

İngiliz uzmanlar, en güçlü antibiyotiklere karşı bile dirençli olan yeni bir süper mikrop bulunduğunu açıkladı. İngiltere'de şu ana kadar sadece 50 vakanın tespit edildiğini belirten sağlık yetkilileri, bakterinin küresel düzeyde yayılmasından endişe ediyor.

İngiliz tıp dergisi Lancet'te yayınlanan makalede, bakterinin yayılmasının yakından izlenmesi tavsiye ediliyor ve yeni tip ilaçlar gerektiği vurgulanıyor.

NDM-1 olarak adlandırılan bir enzim üreten bakterinin, estetik ameliyatlar için Hindistan ve Pakistan'a giden kişiler tarafından İngiltere'ye taşındığı belirlendi.

Uzmanlara göre NDM-1, aralarında E.coli'nin de bulunduğu farklı bakterilerin içine yerleşip bu bakterileri en güçlü antibiyotik ilaçlara karşı dirençli hale getiriyor. İnsandan insana geçebilen bu bakterilerin tedavisi neredeyse imkansız yeni bir hastalığa yol açması mümkün.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Profesör Dr. Ferda Tunçkanat süper mikrop uyarısını değerlendirdi.Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı sitesi:

http://www.tip.hacettepe.edu.tr/bolumler/mikrobiyoloji.php

XS
SM
MD
LG