Erişilebilirlik

Süleymani'nin Cenazesinde İzdiham: Onlarca Can Kaybı


Cuma günü ABD'nin düzenlediği hava saldırısıyla Irak’ın başkenti Bağdat’ta öldürülen İranlı General Kasım Süleymani, bugün doğduğu şehir olan Kirman’da defnedilecekti. Ancak cenazenin toprağa verilmesi izdiham sırasında meydana gelen ölümler yüzünden ertelendi.

Yarı resmi Fars haber ajansı ölü sayısının 40’a ulaştığını, 213 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Yetkililer cenazenin ne zaman toprağa verileceğinin ilerleyen bir zamanda açıklanacağını bildirdi.

Cenaze töreni ve şehirde düzenlenen yürüyüşü canlı yayınlayan Irak Devlet Televizyonu, izdiham nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

İran’ın İngilizce yayın yapan haber kanalı Press TV’de benzer şekilde törende izdiham nedeniyle hayatını kaybedenlerin olduğunu belirtti.

Süleymani'nin Cenaze Töreninde İzdiham Nedeniyle Can Kaybı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

İran Acil Durumlar Bakanlığı da cenaze töreninde ölen ve yaralananlar olduğunu doğruladı ancak net bir sayı açıklamadı.

Milli kahraman olarak görülen Süleymani’nin öldürülmesi İranlıları bir araya getirdi. Cenaze Irak ve İran’da birçok kenti gezerken kalabalıklar sokağa döküldü, “Amerika’ya Ölüm” sloganları atıldı.

Süleymani, Tahran’ın Orta Doğu’da kendisi adına savaşan vekil güçlerden oluşan ağını oluşturmuş, ABD güçlerini Irak’tan çıkartmak için uzun süredir devam eden kampanyanın da ana figürü haline gelmişti.

Süleymani’nin öldürülmesinin ardından ABD ve İran’ın karşılıklı saldırı ve misilleme tehditleri artarak devam ediyor. Bu durumun Orta Doğu’daki çatışmaları körüklemesinden endişe ediliyor. ABD Kongresi’nde de konuyla ilgili tartışmalar sürüyor. Demokratlar son olarak hazırlayacakları bir karar tasarısıyla Süleymani’nin ölüm emrini Kongre’ye danışmadan veren Başkan Donald Trump’ın yetkilerini sınırlamak için adım atmaya çalışacak.

İnşaat İşçiliğinden İran'ın En Güçlü Komutanlığına: Kasım Süleymani
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve askeri liderler İran’ın misillemesinin Süleymani’nin öldürülmesine denk olacağını ancak yeri ve zamanını Tahran’ın seçeceğini söyledi.

Fars haber ajansına göre İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Shamkhani, Tahran’ın 13 intikam senaryosu üzerinde durduğunu söyledi. Ajansa göre Shamkhani, “En zayıf senaryo bile ABD için cehennem niteliğğinde olacak” diye konuştu.

Uzmanlar sert söylemine rağmen İran’ın ABD’yle topyekün savaştan kaçınacağı görüşünde. Ancak İran tarafından vekil savaşçılar aracılığıyla yapılacak sabotajlara ve saldırılara daha olası gözüyle bakılıyor.

El Mühendis için Basra'da cenaze töreni

Irak’ın güneydindeki Basra kentinde ise Süleymani’nin öldürüldüğü saldırıda hayatını kaybeden bir diğer İranlı önemli figür Ebu Mehdi El Mühendis’in cenaze töreni yapıldı.

Irak ve milis bayrakları taşıyan 30 bin kişi Basra sokaklarını doldurarak ABD karşıtı sloganlar attı.

Asıl adı Cemal Cafer İbrahimi olan İran destekli milislerin askeri lideri, İran ve Irak’ta çeşitli kentlerde düzenlenen törenlerin ardından memleketi Basra’ya getirildi. Cenaze daha sonra Şiiler’in kutsal kenti Necef’e götürülerek burada toprağa verilecek.

Kudüs Güçleri komutanı Süleymani’nin baş askeri danışmanı olan El Mühendis, Kudüs Güçleri’ne bağlı Hizbullah Tugayları’nın kurucusu ve İran destekli Halk Seferberlik Güçleri (Haşdi Şabi) komutan yardımcısıydı. Bu da onun İran destekli Şii milisler üzerinde büyük etki sahibi olmasını sağlıyordu. Uzmanlara göre El Mühendis’in ölümüyle İran, Irak’taki milislerini kontrol etmekte zorlanabilir.

El Mühendis ve Süleymani 1980’lerdeki İran-Irak Savaşı’nda Saddam Hüseyin rejimine karşı birlikte İran tarafında savaştı. İran Devrim Muhafızları’yla birlikte çalışan El Mühendis, Kuveyt’te Saddam’ı destekleyen ülkelerin büyükelçiliklerine saldırılar düzenlenmesini organize etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG