Erişilebilirlik

Sudan'da Ordudan Müzakere Sinyali


Sudan'da yönetimdeki Ordu Konseyi'nin başındaki isim General Abdülfettah El Burhan devlet televizyonunda yaptığı konuşmada müzakere çağrısında bulundu

Sudan’daki askeri yönetim, muhaliflerle yapılan tüm anlaşmaları tanımadığını açıklamasından bir gün sonra, demokratik geçiş süreci için yeniden müzakerelere başlama önerisinde bulundu.

Öneri ülkedeki askeri konseyin başındaki isim General Abdülfettah El Burhan’dan geldi. Bu arada sağlık hizmeti veren grupların verdiği bilgiye göre ordunun, Hartum’daki protestoculara yönelik yaptığı operasyonda hayatını kaybedenlerin sayısı 100'e yükseldi.

Ramazan bayramı nedeniyle devlet televizyonundan bir mesaj yayınlayan General El Burhan, ordunun yönetimi seçilmiş bir parlamentoya devretmeye hazır olduğunu söyledi. Ülkede eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in devrilmesinden bu yana yönetim ordu konseyi tarafından sağlanıyor.

Televizyonda yaptığı konuşmada General El Burhan, “Askeri konsey olarak bir pranga olmaksızın ellerimizi müzakere için uzatıyoruz” ifadelerini kullandı.

El Burhan daha önce yaptığı açıklamadaysa protestocu gruplarla müzakere etmeyeceğini söylemiş ve ülkede 9 ay içerisinde parlamento seçimlerine gidileceğini ilan etmişti.

Ülkede Ömer El Beşir’i istifaya götüren olaylar başladığından bu yana çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG