Erişilebilirlik

Sudan’da Askeri Darbe


Sudan Savunma Bakanı Awad Muhammed Ouf ordunun Devlet Başkanı Ömer El Beşir’i devirdiğini ve tutukladığını açıkladı. Savunma Bakanı ordunun ülkenin kontrolunu aldığını da kaydetti.

Sudanlı bir askeri yetkili daha önce VOA’ya yaptığı açıklamada El Beşir’in ev hapsinde olduğunu belirtmişti.

El Beşir 30 yıldır ülkeyi yönetiyordu.

Sudan’da yaklaşık 4 aydır Beşir’e karşı protesto gösterileri düzenleniyordu.

Ouf, 2 yıl sonra özgür ve adil seçimlerin yapılacağını da açıkladı.

Savunma Bakanı ayrıca olağanüstü hal durumunun 3 aylığına yürürlüğe konduğunu, anayasanın askıya alındığını ve sınırlarla ülkenini hava sahasının kapatıldığını da kaydetti.

Ülkeyi 2 yıl boyunca askeri konsey yönetecek.

Ouf, hükümetle başkanlığın dağıtıldığını ve geceleri sokağa çıkma yasağının konduğunu da belirtti.

Sudan’da protestoları organize edenler ise askeri darbeyi desteklemeyeceklerini ancak bir sivil geçiş hükümetini destekleyeceklerini kaydediyor.

Protestonun düzenleyicileri askeri liderlerle geçiş hükümeti kurulması konusunda görüşmelerde bulunduklarını da kaydetti.

El Beşir’in iktidardan indirildiğinin açıklanmasının ardından başkent Hartum sokaklarında sevinç gösterileri düzenlendi.

Sudan'da Darbe Sonrası Sevinç Gösterileri
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:16 0:00

El Beşir 1989’da iktidara darbeyle gelmişti. El Beşir 22 Şubat’ta protestoları bastırmak için olağanüstü hal ilan etmiş ancak bu ilan beklentisini karşılamamış, protestolar devam etmişti.

Hükümet haftalar önce protestolarda 31 kişinin hayatını kaybettiğini belirtmiş, ancak bazı kaynaklar hayatını kaybedenlerin sayısının en az 60 olduğunu kaydetmişti.

Erdoğan'dan Sudan için barış çağrısı

Erdoğan'dan Sudan İçin Barış Çağrısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:58 0:00

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Sudan için barış çağrısı yaptı. Erdoğan, "Suhuletle bir kardeşlik ağı içerisinde Sudan başarmalı ve normal demokratik süreci çalıştırmaya girmelidir diye inanıyorum. Milli uzlaşı temelinde barış içinde Sudan'ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir" ifadelerini kullandı.

XS
SM
MD
LG