Erişilebilirlik

Sudan Sınırı Hala Gergin


İki Sudan’ı ayıran sınır bölgesi Güney kuvvetlerinin, tarafların hak iddia ettiği petrol kenti Heglig’den çekilmesinden sonra gerginliğini koruyor.

Sudan uçaklarının çekilmeye rağmen Güney Sudan içine hava saldırıları düzenlemeye devam ettiği bildirildi.

Güney Sudan kuvvetlerini Heglig’den uluslararası baskılar nedeniyle çektiğini açıklamıştı. Ancak Sudan, güneyin kuvvetleri karşısında yenilgiye uğramak üzere olduğu için çekilmek zorunda kaldığını önesürdü.

Başkan Barack Obama, Cumartesi günü Sudan ve Güney Sudan hükümetlerine gönderdiği mesajda internet savaşın kaçınılmaz olmadığını vurguladı.

Barack Obama, YouTube’da yayınlanan mesajında iki ülke liderlerinden askeri operasyonlara son vererek görüşme masasına oturmalarını istedi.

Zengin petrol yataklarının bulunduğu sınır bölgesinde hem Güney Sudan hem de Sudan hak iddia ediyor. Güney Sudan’ın, Sudan’dan ayrılarak bağımsız bir devlet olmasına rağmen petrol geliriyle ilgili anlaşmazlık bir türlü giderilemedi. Petrol yataklarının üçte ikisi güneyde, Güney Sudan’da, petrol satışı için gerekli boru hattı ise kuzeyde, Sudan’da bulunuyor.

Güney Sudan’ın 10 Nisan’da bölgeyi ele geçirmesi, iki ülke arasında 21 yıl süren iç savaşın yeniden alevleneceği yolundaki kaygıları artırmış bulunuyor.

XS
SM
MD
LG