Erişilebilirlik

Sudan'da Gösteriler Yayılıyor


Hartum'da ateşe verilen benzin tankerinden geriye kalanlar
Sudan’da yakıt sübvansiyonlarının kesilmesini protesto eden göstericilerle polis arasındaki çatışmalar dördüncü gününde de devam etti. Gösterilerde bugüne kadar 29 kişi hayatını kaybetti.

Polis, başkent Hartum ve Port Sudan’da göstericileri göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalıştı. Göstericiler Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in istifası çağrısında bulundu.

Devletin sübvansiyonları kesmesinin ardından yakacak ve yakıt fiyatlarının bir anda yükselmesi, halkın tepkisine yol açtı. Göstericilerin bazı binaları ateşe vermesi ve yollara barikat kurmasının ardından kilit tesislere ve benzin istasyonlarına askerler yerleştirildi.

Ömer el Beşir’in darbeyle iktidara geldiği 1989’dan bu yana ilk kez ülkede bu denli büyük bir ayaklanma çıktı.

Hükümet, ekonomiye yardımcı olması amacıyla yakıt sübvansiyonlarını askıya alacağını duyurmuş, Ömer el Beşir de bu sübvansiyonların Sudan ekonomisi için tehlikeli boyutlara geldiğini açıklamıştı.

Güney Sudan’ın 2011’de bağımsızlığını kazanmasından sonra Hartum hükümeti elindeki petrol gelirini yitirdi. Yeni ülke bağımsızlıktan sonra, Sudan’ın ham petrol üretiminin dörtte üçüne sahip oldu.
XS
SM
MD
LG