Erişilebilirlik

Strauss-Kahn'ın Şartlı Tahliyesi Fransa'da Büyük Yankı Buldu


Strauss-Kahn'ın Şartlı Tahliyesi Fransa'da Büyük Yankı Buldu

Hakkındaki tecavüz iddiaları nedeniyle IMF Başkanlığı’nın yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı adaylığını da kaybeden Dominique Strauss Kahn’ın aklanma ihtimali Fransız Sosyalist Partisi’nde hem büyük sevinç, hem de büyük bir kaos yarattı.

Sosyalist Parti son gelişmeler üzerine seçim takvimini yeniden belirleme kararıyla karşı karşıya.

Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan Genel Sekreter Martine Aubry, “Haber karşısında Strauss-Kahn’ın dostları çok mutlu oldu. Umarım Amerikan adaleti bütün bu şüpheleri ortadan kaldıracak bir karar alır. Bütün kalbimle bunu diliyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı adaylığı için yarışacak isimlerden Segolene Royal da, “Sanığın masumiyeti önemlidir. Herkesin suçu ispatlanana kadar sağduyulu yaklaşmak gerekir. Adalet Dominique’e onurunu geri vermeli. O da biraz nefes aldıktan sonra politikada ne yapacağına karar verecektir” dedi.

Fransa'nın eski Sosyalist başbakanlarından Lionel Jospin, son gelişmelerin yine siyaset dünyasında fırtına etkisi yaratacağını savundu. Strauss-Kahn'ın aklanmasını dilediğini kaydeden Jospin, "Aday olmak için önce kendisi sonra Sosyalist Parti karar verecek' dedi. Eski kültür bakanı Jack Lang da, Strauss-Kahn'ın, aklandıktan sonra tekrar siyasete dönmesini arzu ettiğini açıkça ifade etti.

“Takvim dondurulsun”

Strauss Kahn’ın ekibinden Michele Sabban ise, 13 Temmuz’da sona erecek Sosyalist Parti aday adaylığı başvuru sürecinin dava sonuna kadar dondurulmasını talep etti. Kahn’ın 20 yıldan fazla arkadaşı olan François Pupponi ise, “İlk etapta önemli olan bir adamın onurunu yeniden kazanması. İlk yapılacak bu. Bugün Kahn’ı düşünüyoruz. O ve ailesi önce bu kabustan çıkmalı. Ardından takvimle ilgili karar alınır. Ama benim bildiğim Dominique bu işin peşini bırakmaz. Tam bir savaşçıdır” dedi.

Ancak Sosyalist Parti yönetimi, bu konuda bir politika belirlemek için Amerikan yargısının haberleri doğrulayan yönde bir karar almasını beklemeyi tercih ediyor. Zira anketlerde daha önce en favori aday olarak gösterilen Strauss Kahn, seks skandalının ardından bir hayli gerilemişti.

XS
SM
MD
LG