Erişilebilirlik

Strauss-Kahn Davasında Uzlaşma


Solda Strauss Kahn, Sağda Davacı Nafissatou Diallo

Eski IMF başkanı hakkında New York’ta bir otel temizlik işçisi tarafından açılan cinsel tecavüz davasında uzlaşmaya varıldı

New York’ta bir mahkeme eski Uluslararası Para Fonu IMF Başkanı Domique Strauss Kahn’ın, kaldığı oteldeki bir temizlik görevlisi tarafından cinsel tecavüz girişimiyle suçlandığı davada uzlaşmaya varıldığını bildirdi.

Mahkeme yargıcı varılan anlaşmayı pazartesi günkü uzlaşma duruşmasında açıkladı.

Fransız ekonomist ve siyasetçi Strauss-Kahn, 2011’in Mayıs ayında New York’ta kaldığı lüks otelde çalışan Nafissatou Diallo adlı temizlik işçisinin odayı temizlemeye gittiğinde kendisine cinsel tacizde bulunmakla suçlaması üzerine tutuklanmıştı. Savcılar sonradan, Diallo’nun güvenilir bir tanık olmadığı gerekçesiyle Strauss-Kahn aleyhindeki suçlamaları geri çekmişti.

Skandal, Strauss-Kahn’ın IMF’deki görevini bırakmasına neden olmuş ve Fransa cumhurbaşkanlığı için adaylığını koymasını engellemişti. Strauss-Kahn halen Fransa’da, zengin erkeklerle hayat kadınları arasında partiler düzenlediği iddiasıyla yargılanıyor. Önümüzdeki ay içerisinde ilgili mahkeme bu konuyu karara bağlayacak.
XS
SM
MD
LG