Erişilebilirlik

Strasbourg Saldırganı Şerif Chekatt Ölü Ele Geçirildi


Fransa'nın Strasbourg kent merkezinde Noel Pazarı yakınlarında geçen Salı akşamı giriştiği silahlı saldırıda 3 kişiyi öldüren, 12 kişiyi de yaralayan 29 yaşındaki Şerif Chekatt, doğduğu Neudorf Mahalesi'nde polis tarafından vurularak öldürüldü. IŞİD, resmi propaganda sitesinden "Şerif Chekatt, İslam Devleti'nin bir askeriydi" dedi.

Saldırının ardından bir taksiyle doğup büyüdüğü Neudorf mahallesine kaçtığı tespit edilen Chekatt'ın kaçış hikayesi 3 gün sürdü. Chekatt'ı yakalamak için 200 jandarma, 420 de polis görev yaptı.

Polisin derhal kent çıkışlarını ve Almanya sınırını kapatması üzerine Strasbourg'dan çıkması engellenen Chekatt, Perşembe günü Neudorf'un güneyinde Lazaret Sokağı'nda, 74 numaralı binada bulunan bir entrepoda yakalandı.

Perşembe öğleden sonra mahallede operasyon düzenleyen Fransız polisi, akşam saat 21'e doğru yeni bir operasyon başlattı. Saat 21'de kurşun seslerinin duyulmasının hemen ardından, Chekatt'ın polis tarafından vurulduğu haberi geldi.

Strasbourg doğumlu Fransız vatandaşı Şerif Chekatt'ın, polisle karşı karşıya geldiğinde ateş açması nedeniyle vurulduğu açıklandı.

Operasyonu izleyen mahalle sakinlerinin polisi alkışlamaları dikkat çekti.

Polis kaynakları, Chekatt'ın yakalanması için öğle saatlerinde başlatılan operasyonun, bir kadının Chekatt'ın mahallede olduğunu ihbar etmesi üzerine başladığını bildirdi.

IŞİD: "Ckehatt, İslam Devleti'nin askeriydi"

Chekatt'ın öldürülmesinin hemen ardından, IŞİD, propaganda sitesi Amaq kanalıyla yaptığı açıklamada "Şerif Chekatt, İslam Devleti'nin (IŞİD) bir askeridir ve bu operasyonu İslam Devleti'nin, uluslararası koalisyona dahil ülkelerin vatandaşlarını hedef almaları çağrısı üzerine yapmıştır" ifadesini kullandı.

"3 devriye polisi yakaladı"

Olayın hemen ardından kısa bir basın açıklaması yapan İçişleri Bakanı Chrsitophe Castaner, "Saat 21.00'de bölgede devriye gezen 3 kişilik özel bir ekip, yolda dolaşan bir şahsı tespit etti. Şahsı durdurmaya kalkınca şüpheli şahıs ateş açtı, güvenlik görevlileri de saldırganı etkisiz hale getirdi" dedi. Castaner, 3 gündür süren kararlı çalışmasından dolayı polis teşkilatını kutlayarak, "Sizinle gurur duyuyorum" diye konuştu.

XS
SM
MD
LG