Erişilebilirlik

STK’lardan Selçuk Mızraklı’yı Bırakın Çağrısı


Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası, Hak İnisiyatifi Derneği (HAK) Diyarbakır Temsilciliği, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’yle Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği üyeleri, ortak bir basın açıklaması yaptı. 

Diyarbakır’da ortak bir açıklama yapan bir grup sivil toplum kuruluşu temsilcisi, dün 9 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan ve görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın, hukuka aykırı delillerle mahkum edildiği gerekçesiyle, serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Baro Adli Yardım Binasında bir araya gelen Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası, Hak İnisiyatifi Derneği (HAK) Diyarbakır Temsilciliği, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’yle Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği üyeleri, ortak bir basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır Baro başkanı Cihan Aydın tarafından okunan açıklamada, dün hapis cezasına çarptırılan ve görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın duruşmasına vurgu yapıldı. Mızraklı’nın FETÖ mensubu hakimlerin kararıyla dinlendiğini savunan Aydın, “Başkan Mızraklı, şüpheli olarak UYAP’a kaydedilmeden 2009-2014 yılları arasında Gülen Yapılanması mensubu hakim ve savcıların kararıyla dinlenmiş, ancak hakkında bir işlem yapılmamıştır. Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 138'inci maddesine göre bir kişi hakkında iletişimin tespiti kararı verilmesi için öncelikle şüpheli veya sanık sıfatını alması gerekmektedir. Ancak Başkan Mızraklı, söz konusu hukuki şartlar es geçilerek 10 Temmuz 2017 tarihinde doğrudan şüpheli olarak UYAP’a kaydedilmiştir. Bu durumda mahkeme, yasadışı dinlemeler sonucunda elde edilen ve hukuki geçerliliği olmayan birtakım bilgileri delil olarak dikkate almış ve hüküm kurmuştur. Mahkemenin bu tutumunun hukukla izah edilemeyeceğini, en iyi hakimler bilmelidir” dedi.

Mızraklı’nın ceza almasına neden olan itirafçı beyanlarının da hukuka aykırı olduğu ifade eden Aydın, “Polis veya jandarma tarafından yazılan fezlekeler herhangi bir hukuk süzgecinden geçmeden iddianameye dönüşmekte, iddianameler de basit bir yargılama ritüelinden sonra gerekçeli kararlara dönüşmektedir” diye konuştu.

Aydın, taleplerini ”Hukuk dışı ve keyfi tutuklama ve yargılamalardan vazgeçilmesini, Başkan Mızraklı’nın hakkındaki uydurma isnatlar düşürülerek derhal serbest bırakılmasını ve görevine iadesini, hukuka ve yasaya aykırı elde edilen delillere rağmen Başkan Mızraklı’nın tutukluluğunda ve cezalandırılmasında ısrar eden yargı mensupları hakkında soruşturma başlatılmasını ve tedbiren açığa alınmalarını talep ediyoruz” diyerek dile getirdi.

Açıklamanın ardından soruları yanıtlayan Aydın, davaya bakan savcı ve hakimleri HSK’ya şikayet edeceklerini belirterek, “Hem savcı hem mahkeme heyeti hakkında, açıkça hukuka aykırı delillere yaslanarak hüküm kurmaları hasebiyle, görevi kötüye kullanma ya da ihmal iddiasıyla HSK’ya şikayet edeceğiz” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG