Erişilebilirlik

İstiridye Avcıları Hala Zor Durumda


Yaklaşık iki yıl önce Meksika Körfezi’nde açık denizdeki bir petrol kuyusunda meydana gelen patlamada 11 işçi öldü, yaklaşık 4,9 milyon varil petrol denize aktı. Bu kazadan en çok etkilenen de Louisina kıyısında istiridye çıkaran balıkçılar oldu. Kazadan sonra istiridye neredeyse yok oldu, bugünlerde istiridye sayısında artış olsa da tüketiciler hala bu deniz ürününü tüketmekten çekiniyor.

Kazadan sonra Collins kardeşlerin hayatı tamamen değişmiş.

Nick Collins, "Dünya turuna çıkacak kadar zengin değildik, ama en azından ay sonunu getirebilir miyiz diye düşünmüyorduk. Kazadan sonra herşey değişti," diyor.

Nick ve kardeşi Paul, istiridye avcısı.

Nick, "Kazadan etkilenen alanın %90’ında, kabuklu deniz hayvanlarının hepsi öldü," diyor.

Kazadan sonra, 20 milyar dolarlık yardım fonu oluşturuldu. Collins kardeşlerin şirketine de 44 bin dolar ödendi. Fondan 14 bin dolar alan Nick Collins, ödemeleri yetersiz buluyor: "BP şirketi en azından istiridyeciliği öldürdüğünü kabul edip, bu hatasına sahip çıkmalı. Eskiden Louisiana Amerika’nın istiridye ihtiyacının %80’ini karşılardı, ama artık bu mümkün değil."

Paul Collins, "Burada yaşamadıkları için olup-bitenin farkında bile değiller," diyor.

BP şirketi ile Obama yönetimi tarafından kaza fonunu yönetmekle görevlendirilen Avukat Kenneth Feinberg, paranın dağıtım şkline yapılan itirazları reddediyor: "Herkes büyük zarar gördü, hayatını kaybeden, sakat kalan ve maddi zarara uğrayanlar oldu. Bu kişilere kalben ne kadar yakınlık duysanız da günün sonunda profesyonel bir şekilde davranmak zorundasınız. Zaten bizden istenen de buydu."

Kazadan önce Collins kardeşler günde 3,5 tona kadar istiridye çıkarıyormuş. Ancak geçen yıl işler o kadar kötü gitmiş ki, kardeşler şirketi kapatmış.

Zaten çıkardıkları istiridyeyi artık alan da olmuyor.

Nick, "Bazı şirketlerin 100’üncü kuruluş yıldönümlerini büyük törenlerle kutladıklarını görüyorum. Biz de aynı yaştayız ama kutlanacak bir şeyimiz yok."

BP şirketi bir süre önce tüm kazazedelere tazminat ödeme işleminin tamamlandığını açıkladı. Ancak hala tazminat alamadığını söyleyenler de var.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG