Erişilebilirlik

Eski Baş Stratejisti Trump’ı Savundu


Başkan Donald Trump’ın eski stratejisti, yönetimin dış politikasını savundu. Steve Bannon, yönetimin politikalarının ayrımcı ya da İslamofobik olduğunu reddetti. Bannon, “dış politika elitlerine” de karışıklık çıkardıkları iddiasıyla yüklendi.

Bannon, “Başkan Trump yönetimi esnasında bizi ayrımcı gösterecek hiçbir şey yapmadı” ifadelerini kullandı.

Bannon, buna kanıt olarak geçen Mayıs ayında Riyad’da katıldığı zirvede Başkan Trump’ın terörle mücadele konuşmasını gösterdi ve Başkan’ın İslamofobik olduğu iddialarının artık rafa kaldırılması gerektiğini söyledi.

Ağustos ayında yönetimden ayrılan Bannon, ayrıca IŞİD’in Irak ve Suriye’deki sözde halifeliğinin yıkılmasında Trump’ın Amerika’nın “yıpratma” stratejisini “imha etme”ye çevirmesinden kaynaklandığı görüşünü de dile getirdi.

“Yeni Amerikan stratejisi ‘model’ olmalı”

Beyaz Saray’ın eski baş stratejisti, mücadelenin büyük kısmının Irak ve Kürt güçlerinin de aralarında olduğu Amerika’nın sahadaki ortakları tarafından verildiğini söyledi. Bannon, bunun Amerika’nın gelecekte yapacağı müdahaleler için bir model olması gerektiğini savundu.

“Başkan Trump’ın yapmaya çalıştığı bu. Burada illa ki Amerika’nın liderlik etmesi gerekmiyor” diyen Bannon, bunun, “hayati ulusal güvenlik çıkarlarının yararına” bir model olduğunu ve buna bağlı kalmak gerektiğini söyledi.

Hudson Enstitüsü’nün konferansında konuşan Bannon’un sözleri, gün içinde yorum yapan diğer iki eski stratejistin yorumlarıyla çelişti.

“Güçlü liderlik gerekiyor”

Eski savunma bakanlarından Leon Panetta, “Çok sayıda parlama anı olan bir dünyada yaşıyoruz. Belki de 2. Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana gördüğümüzden bile fazla. Bu da çok güçlü Amerikan liderliği gerektiriyor” dedi.

Obama yönetimi döneminde CIA Başkanı olarak da görev yapan Panetta, Başkan Trump’ı Pyonyang’ın nükleer silah programı konusunda Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a karşı söyleminin tonunu düşürmesi yönünde de uyardı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı ve Afganistan’daki Amerikan kuvvetlerinin eski komutanı General David Petraeus da Amerikan liderliğinin özellikle de terörle mücadele konusunda hayati önemde olduğunu vurguladı.

Petraeus, “Amerika’nın kati şekilde liderlik etmesi lazım. Her şeyden daha değerli olduğunu kanıtlayan kaynaklara sahibiz” diye konuştu.

Ancak Bannon bu eleştirileri reddetti ve “her iki partinin de dahileri” olarak adlandırdığı kişileri Kuzey Kore’den Afganistan’a kadar uzanan bir “karmaşa bataklığı” yaratmakla eleştirdi.

Bannon, “Başkan Trump, bütün adaylığı boyunca en baştan beri, elitlerin tersiydi. Amerikalı orta sınıf ve çalışan sınıfın vergileriyle ve daha önemlisi çocuklarının kanıyla imzaladıkları bu kurala dayalı uluslararası düzenin içindeki konseptin inkarıydı” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG